Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dřina za dvanáct tisíc? Pro Ukrajince pohádková mzda, ale Češi z toho nevyžijí, zuří odbory

Dřina za dvanáct tisíc? Pro Ukrajince pohádková mzda, ale Češi z toho nevyžijí, zuří odbory

České firmy se poohlížejí po Slovácích, Ukrajincích a dalších cizincích a chtějí jich přitáhnout co nejvíce, aby mohly držet nízké mzdy. Tvrdí to odboráři a varují před dlouhodobou neudržitelností levné práce. Enormní zájem o cizince potvrzují také personální agentury, podle kterých jsou cizinci s českými mzdami spokojeni. Jejich počet v zemi rychle roste a už nyní dosahuje téměř půl milionu.

Operátor průmyslových robotů pro svařování nebo operátor logistiky, práce na plný úvazek ve dvousměnném provozu, plat 13 400 korun. Podobné pracovní pozice, které v tomto konkrétním případě nabízí havlíčkobrodská firma vyrábějící autodílny, je schopen akceptovat pouze cizinec. Myslí si to aspoň šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středula, podle kterého se takových nabídek v Česku objevuje celá řada.

„Dlouhodobě sleduji databázi úřadu práce a velmi často u odborných dělnických profesí narážím na nabídku kolem dvanácti tisíc korun. Za to při nejlepší vůli nemůže český občan plnohodnotně žít,“ řekl pro Blesk.cz Středula. Pokud firma ani po měsíci pozici neobsadí, může ji nabídnou cizinci, který ji s radostí přijme. „Například pro Ukrajince vzhledem k výši příjmů na Ukrajině, je taková výše mzdy pohádková,“ dodává šéf odborů.

Jenže tuzemské firmy mají o cizince zájem a ten navíc dlouhodobě roste. Podle šetření personální agentury Grafton Recruitment patří k oblíbeným pracovníkům hlavně Slováci a Ukrajinci, kterých také v Česku nejvíce přibývá. Především Slováci jsou dostatečně kvalifikovaní a díky své mateřštině nemají jazykovou bariéru.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.