Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Drsné video: Dvorská zoo uřezala nosorožcům rohy

Drsné video: Dvorská zoo uřezala nosorožcům rohy

Zoologická zahrada Dvůr Králové nad Labem začala řezat chovaným nosorožcům rohy. Reaguje tím na incident ve francouzské zoo Thoiry, kde pytláci na začátku března kvůli rohovině usmrtili nosorožce a uřízli mu jeho roh. Zoologové ve dvorské zoo v pondělí uřízli roh prvnímu zvířeti, samci nosorožce bílého jižního Pamirovi. Celkem žije ve dvorské zoo 21 nosorožců. 

Uřezání rohů je jedním z bezpečnostních opatření, kterým se dvorští chovatelé snaží snížit riziko případného útoku na zoo. „Rozhodnutí odstranit rohy našim nosorožcům nebylo jednoduché. Riziko, kterému tato zvířata čelí nejen ve volné přírodě, ale už i v zoologických zahradách, je však příliš vysoké a bezpečnost zvířat je pro nás na prvním místě. Nosorožci bez rohu jsou bezesporu lepší variantou než nosorožci zabití,“ uvedl ředitel zoo Přemysl Rabas.

Nosorožec Pamir byl před uříznutím rohu motorovou pilou uspán. „Zákrok trval necelou hodinu a proběhl bez komplikací,“ uvedl kurátor nosorožců Jiří Hrubý. Rohy zoo zkrátí všem zvířatům, u nichž je to potřeba. „Například samec Natal si je obrušuje sám, v takovém případě to tedy není nutné,“ doplnil Rabas.

K odstranění rohu nepřistoupila zahrada poprvé. Rohy občas zvířatům zoologové zkracují kvůli jejich bezpečnosti při transportech nebo z jiných zdravotních důvodů. „Zákrok je pro zvíře zcela bezbolestný, rohy nosorožce jsou v podstatě něco jako slepené chlupy nebo nehty. Mají i stejné složení. Navíc odstranění není nevratné, rohy zvířatům dorůstají,“ řekl Rabas.

Ke zkrácení rohu jako k opatření před útoky pytláků přistoupila nejen dvorská zoo. Minulý týden se v reakci na útok ve Francii k tomuto kroku podle Jiroušové odhodlala senegalská přírodní rezervace Bandia. Při krácení rohů tam pomáhali odborníci z dvorské zoo. V Evropě oznámila záměr uřezat svým nosorožcům rohy belgická zoo Pairi Daiza a další ho zvažují.

O rohy nosorožců mají zájem především země ve východní Asii, kde se používají v tradiční medicíně. Přestože byl prodej a nákup nosorožčích rohů v celém světě zakázán v roce 1977, kvůli rostoucí poptávce po rozích je pytláci dále zabíjejí. Na černém trhu může kilogram rohoviny vynést okolo 60 000 dolarů (1,5 milionu korun).

 Více videí z Blesk.cz si můžete prohlédnout ZDE.