Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Důchodce ničí samota i exekuce. Expert: Stydí se žádat o dávky, radši živoří

Důchodce ničí samota i exekuce. Expert: Stydí se žádat o dávky, radši živoří

Největším problémem seniorů je samota. Je o tom přesvědčen Jan Lorman, který upozorňuje na to, že starší lidé se bojí o svých problémech mluvit a stydí se za ně.  „Mají problém navázat komunikaci s okolím, bojí se někým mluvit, protože mají pocit, že nevypadají dobře, nebo se stydí za svou chudobu. Trápí to ženy i muže, ale u mužů je to větší problém,“ říká Lorman v rozhovoru pro Blesk.cz.

Senioři mnohdy odmítají přijmout cizí péči, protože nechtějí být závislí a obtěžovat. Jenže se tím dostávají do začarovaného kruhu frustrace nebo dokonce finančních problémů. „Člověk, který byl schopen se o sebe postarat, se najednou trápí,“ uvádí Jan Lorman z organizace Život 90, která se věnuje pomoci seniorům.Lidé pak podle něj dokonce častěji uvažují o sebevraždě. „Mají pocit, že žijí úplně zbytečně, a začnou uvažovat o tom, že by život měli život ukončit,“ zmiňuje Lorman.

Vedle zdraví řeší důchodci nejvíce peníze. Průměrný důchod sice dosahuje 11 750 korun, nicméně velká část seniorů na tuto částku nedosáhne. „Problémem jsou nízké důchody. Člověk ve stáří má mizivou šanci si někde v důchodu přivydělat. Jestli je v situaci, kdy bere například 8 000 tisíc korun, a podíváme se na dnešní nájmy a potřebu koupit si něco k jídlu, je evidentní, že to nemůže stačit. Je to velice špatná situace,“ myslí si Lorman.

Celý článek a rozhovor najdete na Blesk.cz. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek