Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Důstojné pracovní podmínky by měli mít všichni,“ tvrdí studenti, kteří bojují za vrátné ve škole

„Důstojné pracovní podmínky by měli mít všichni,“ tvrdí studenti, kteří bojují za vrátné ve škole

Nízké mzdy a dlouhá pracovní doba trápí asi nejen vrátné na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zde se ale za zlepšení podmínek zaměstnanců postavili samotní studenti. Tvrdí, že když se nyní obecně otevírá otázka odměňování akademických pracovníků, neměli by zůstat stranou zájmu ani jejich neakademičtí kolegové.

„Dlouhodobě si všímáme, že pracovní podmínky lidí pracujících na vrátnici v hlavní budově na náměstí Jana Palacha jsou přinejmenším nedůstojné. Vrátní často pracují 24 hodin a jejich mzdy jsou velmi nízké,“ potvrzuje pro INFO.CZ skupina studentů, která byla zvolena do akademického senátu Filozofické fakulty UK za uskupení „Není nám to jednorožec“. Na tristní podmínky vrátných už upozornili školu na jednání senátu 9. března tohoto roku.

„Někteří z nás se s vrátnými několikrát bavili, tudíž jsme tyto informace získali přímo od nich. Z toho důvodu jsme se rozhodli na jednání senátu zeptat vedení na detaily smlouvy, kterou fakulta uzavřela s pracovní agenturou, jež vrátné zaměstnává,“ vysvětlují studenti. A mezi pedagogickými pracovníky školy našli zastání.

O situaci se dlouhodobě totiž také zajímá další člen senátu profesor Jan Čermák. Chystá se prý nová smlouva a podmínky zaměstnanců na vrátnici by se měly celkově zlepšit.

Studenti se o práci vrátných nezačali zajímat náhodně. „Tuto věc jsme se rozhodli řešit i z toho důvodu, že se nejen na naší fakultě otevírá debata o nízkých mzdách akademických pracovníků, tudíž nám přijde logické, aby se v té souvislosti diskutovalo také o mzdách neakademických zaměstnanců fakulty. Důstojné pracovní podmínky by měli mít všichni,“ tvrdí studenti.

Aktuální je také situace doktorandů. Sněmovna by totiž měla hlasovat o novele o státní sociální podpoře, která předpokládá, že za doktorandy nad 26 let věku by zdravotní pojištění nově mohl platit stát. Úpravu, která by ročně vyšla asi na 49 milionů korun, prosazuje vicepremiér Pavel Bělobrádek a podporuje ji i ministryně školství Kateřina Valachová.