Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dva obchody měly 8. května navzdory zákazu otevřeno. ČOI už rozdala tři pokuty

Dva obchody měly 8. května navzdory zákazu otevřeno. ČOI už rozdala tři pokuty

Česká obchodní inspekce při kontrolách 8. května odhalila dva obchody, které měly ve státní svátek nelegálně otevřeno a prodávaly zboží, ačkoli jim to zákon zakazuje. Šlo o prodejnu smíšeného zboží v Moravské Třebové a zastavárnu v Orlové. Sváteční prodej ČOI kontrolovala ve 243 provozovnách. Vyplývá to z informací, které dnes ČOI zveřejnila v tiskové zprávě. Další státní svátek, na který se povinnost zavřít obchody vztahuje, připadá na 28. září.

Kromě zmíněných dvou provozoven ještě kontroloři mají pochybnosti u internetového prodejce z Ostravy, který měl v nákupním centru otevřenou svou výdejnu a inspektoři v ní prokázali prodej. „Nyní se bude v rámci došetření ověřovat z dostupné dokumentace skutečná velikost prodejní plochy, zda přesahuje 200 metrů čtverečních," uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Zákaz prodeje ve větších obchodech během sedmi státních svátků v roce se poprvé uplatnil v praxi loni 28. října. Od té doby zjistila ČOI 19 porušení zákona. Právní moci zatím nabyly tři pokuty z 28. října, každá ve výši 10 000 korun. Týkaly se provozoven s použitým zbožím, na které se zákaz prodeje vztahuje bez ohledu na velikost prodejní plochy.

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Podnikatelské svazy už kvůli normě podaly ústavní stížnost.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek