Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„EU nás vystavuje napospas teroristům.“ Čeští politici protestují proti směrnici o zbraních

„EU nás vystavuje napospas teroristům.“ Čeští politici protestují proti směrnici o zbraních

Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi, kterou v úterý přijal Evropský parlament, kritizují politici napříč českým politickým spektrem. „Evropská unie nás tlakem na odzbrojení společnosti vystavuje napospas teroristům a zločincům,“ poukázala na kontraproduktivnost normy v reakci pro INFO.cz poslankyně a experta ODS pro obranu Jana Černochová. Na ministerstvu obrany už se vymýšlí, jak se odzbrojování lidí vyhnout.  

„I přes určité zmírnění a odstranění absurdit, které v původním návrhu byly, se domníváme, že s terorismem a s kriminalitou nelze bojovat zpřísněním pravidel pro slušné a zákona poslušné legální držitele zbraní,“ míní Černochová.

Dle jejího názoru nás Evropská unie tlakem na odzbrojení společnosti vystavuje napospas teroristům a zločincům. Svým zásahem vůči legálním držitelům zbraní prý také podráží důvěru lidí v evropské, ale i státní instituce a snižuje míru své legitimity.

„I nadále považujeme český právní rámec v této oblasti za zcela vyvážený a plně dostačující pro prevenci kriminality páchané legálně drženými zbraněmi. Jednoznačně znovu deklarujeme, že jsme připraveni zabránit implementaci této směrnice i za cenu případných sankcí,“ vzkázala za ODS.

Podle europoslance za KSČM Jiřího Maštálky „zvítězilo upřednostňování politických her velkých hráčů před odborností“. Někteří europoslanci prý podlehli obrovskému politickému tlaku ze strany Komise, která dle Maštálky zcela ignorovala závěry expertních podkladů a seminářů a i přes opakované žádosti nedodala dopadovou studii.

„Byl přijat bič na legální držitele zbrojních průkazů a legálních zbraní! Nevěřím tomu, že tato směrnice přispěje ke zvýšení bezpečnosti v Evropě. Žádný terorista si přece nepůjde koupit zbraň do kamenného obchodu. Dojde jen k posílení nelegálního obchodu se zbraněmi na černém trhu. Bohužel opět zvítězila byrokracie nad zdravým rozumem!“ zlobí se Maštálka.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) už oznámil, že jeho resort začne pracovat na návrhu zákona, který by umožnil střelcům nechat si některé zbraně, jež zapovídá evropská směrnice. „Budeme vycházet z naší národní tradice střeleckých a podobných spolků, začneme pracovat na návrhu zákona, který pracovně nazýváme zákon o branných spolcích,“ uvedl Stropnický.

Předpis by měl podle Stropnického umožnit nechat si některé zbraně, které spadají do kategorie „takzvaně zakázaných“. „Musíme přijít s opatřením, které nebude lidi omezovat,“ zdůraznil ministr.

Směrnici se chystá analyzovat také ministerstvo vnitra, které dle předsedy sněmovního bezpečnostního výboru Romana Váni (ČSSD) zváží, zda nejde o nepřístojné zasahování do věcí členského státu a nebude třeba kvůli ní podat žalobu. „Ministerstvo vnitra zároveň připravuje tzv. krizové zálohy, občany civilní, kteří nechtějí sloužit u armády, ale rádi by se do bezpečnosti ČR také zapojili,“ doplnil Váňa.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek