Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Exkluzivně: Poslanci hnutí ANO napadnou „lex Babiš" u Ústavního soudu

Exkluzivně: Poslanci hnutí ANO napadnou „lex Babiš" u Ústavního soudu

Hnutí ANO napadne zákon o střetu zájmů u Ústavního soudu. Redakci INFO.CZ to potvrdil důvěryhodný zdroj s tím, že to veřejnosti oznámí předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek během dnešního odpoledne. Ústavní stížnost na tzv. lex Babiš podal už dříve také prezident Miloš Zeman.

Ústavní stížnost, kterou má INFO.CZ k dispozici, má několik částí. Kromě omezení práva vlastnit majetek a svobodně podnikat napadá také to, že zákon popírá právo účastnit se na správě věcí veřejných, stejně jako právo na rovný přístup k veřejným funkcím. Stěžovatelé také poukazují na to, že legislativní proces při přijímání zákona byl netransparentní a zmatečný. Stížnost k Ústavnímu soudu podepsalo čtyřičtyřicet poslanců z hnutí ANO 2011 a z opozičního Úsvitu.Zákon o střetu zájmů vyvolal opakovaný konflikt v koalici, zájem veřejnosti poutal několik měsíců. Norma totiž zakazuje členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Zakazuje také firmám, ve kterých ministři vlastní nejméně čtvrtinový podíl, ucházet se o nenárokové dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Podle Babiše zákon omezuje právo vlastnit majetek a podnikat.

„Budu bojovat za svá práva, protože mám právo vlastnit, jako každý český občan, mám právo podnikat a podílet se na věcech veřejných. Tradiční politické strany mi to zakazují,“ uvedl předseda hnutí ANO na sklonku ledna v Partii televize Prima. Podle předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka je novela zákonu o střetu zájmů účelová, pokrytecká, demotivující a ohrožující demokracii.„Vždyť sami tvůrci zákona při rozhovorech v kuloárech Poslanecké sněmovny přiznávají, že pozměňovací návrhy sepsali proto, aby uškodili Andreji Babišovi,“ řekl Faltýnek už dříve ve sněmovně. Zákon podle něj ohrožuje demokracii, neboť jde o normu namířenou proti jedné osobě. „Což je vždy špatně. Je to nebezpečný precedens, který pokřivuje náš právní řád.“

Podle prezidenta Zemana pak norma porušuje zákaz diskriminace na základě majetku. Prezident považuje také její dopad za nepřiměřený. Pokud jde o ustanovení, která zakazují firmám ve vlastnictví ministrů přístup k veřejným zakázkám, zdůrazňuje, že členové vlády nemají možnosti, jak udělení těchto dotací ovlivnit. Zeman v neposlední řadě tvrdí, že příkazy a zákazy obsažené v zákoně o střetu zájmů zasahují do svobody jednotlivce a jeho základních práv.Podle sociálních demokratů jde naopak o zákon důležitý jak pro demokracii, tak pro rovné podnikatelské prostředí. „Koalici s ANO jsme nevytvářeli proto, abychom kryli střet zájmů miliardáře Babiše, ale abychom ve vládě prosadili program, který pomůže zlepšit život našich občanů. Nemůžeme ignorovat problém, který vzniká tím, že bohatí lidé vstupují do politiky, chtějí zastávat veřejné funkce a přitom se odmítají vzdát často velmi rozsáhlých podnikatelských aktivit,“ uvedl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek