Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Falešný poplach s únikem jódu vyděsil Evropu. Úřad pro jadernou bezpečnost zvažuje žalobu

Falešný poplach s únikem jódu vyděsil Evropu. Úřad pro jadernou bezpečnost zvažuje žalobu

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zvažuje podání trestního oznámení pro šíření poplašné zprávy kvůli informacím o zjištěném výskytu stopového množství radioaktivního jódu v ovzduší v některých evropských zemích. Naměřené hodnoty nemohou v žádném případě ohrožovat zdraví lidí, pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší. ČTK to dnes sdělil mluvčí úřadu Radek Pokorník.

Nepatrné množství radioaktivního izotopu jodu 131 v ovzduší zjistily měřicí stanice v sedmi evropských státech včetně České republiky. Zdroj izotopu je nejasný, některá média spekulují o ruském původu, neboť ho poprvé zachytila norská stanice u ruských hranic.

Také podle francouzského institutu pro ochranu před radiací IRSN je množství natolik nízké, že nepředstavuje hrozbu pro lidské zdraví. Nezávislý internetový zpravodajský portál AE News ale dnes informoval, že radioaktivní mrak pochází zřejmě z podivné exploze ve francouzské jaderné elektrárně. „Vlády mlčí, Francie se snaží bagatelizovat celý incident slovy o neškodnosti radionuklidů a my doporučujeme nakoupit okamžitě jódové tablety a dozimetry,“ píše web.

Právě proti jeho zprávám se SÚJB dnes ohradil. „Zprávy šířené některými takzvanými alternativními weby jako například AENews, který vyzývá občany k nákupu jódových tablet jsou naprosto nesmyslné a zřejmě úmyslně chtějí z nějakého důvodu vyvolat paniku v zemích Evropy,“ uvedl SÚJB. Účel tohoto konání nám není znám, ale SÚJB zvažuje podání trestního oznámení pro šíření poplašné zprávy, dodal mluvčí.

První zprávu o výskytu izotopu ohlásila v druhém lednovém týdnu stanice v severonorském Svanhovdu, která je jen několik stovek metrů od ruské hranice. Krátce poté oznámila přítomnost radioaktivní látky v ovzduší stanice v Rovaniemi v Laponsku. Během dvou týdnů byly nepatrně zvýšené hodnoty jodu 131 naměřeny v Polsku, Německu, Francii, Španělsku a také v České republice.

Mluvčí dnes poznamenal, že ze strany SÚJB a jiných orgánů státní správy není důvodu k utajování jakékoliv informace týkající se případného ohrožení zdraví lidí. K nákupu a požívání jódových tablet není žádný důvod a naopak to může vést ke zbytečné zátěži organismu nebo přímo poškození zdraví, dodal Pokorník.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek