Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Farmy, kde zabíjejí lišky a norky, mají skončit. Kožich z králíka problém nebude

Farmy, kde zabíjejí lišky a norky, mají skončit. Kožich z králíka problém nebude

Sněmovna schválila zákaz kožešinových farem v Česku. Skončit mají v závěru ledna 2021. Normu posoudí Senát. Jednání o novele bylo bouřlivé i s ohledem na kampaň ochránců zvířat a petici za přijetí zákazu, kterou podepsalo zhruba 46 000 lidí.

Novela má zakázat „chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin“. Netýkala by se tedy například chovu králíků nebo nutrií. Provozovatelé farem by mohli žádat kompenzace od státu. Dostat by je měli v případě, pokud chov zahájili před koncem loňského června.

Návrh novely podepsalo pět desítek poslanců, tedy čtvrtina členů dolní komory. Argumentovali etickými důvody i tím, že podmínky na farmách, byť splňují standardy, neodpovídají potřebám divokých zvířat. Oponenti se obávají mimo jiné toho, že zákaz povede ke vzniku nelegálních chovů mimo kontrolu Státní veterinární správy.

V Česku je podle poslanců devět aktivních kožešinových farem. Nejčastěji se na kožešiny chovají norci a lišky. Ročně jich je zpracováno přibližně 20 000, většina kožešin se vyváží. Počet farem se dlouhodobě snižuje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek