Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Finanční správa naletěla. Nakupovala od firmy namočené do daňových podvodů

Finanční správa naletěla. Nakupovala od firmy namočené do daňových podvodů

Před fenoménem karuselových firem sama varuje, přitom však Finanční správa jedné takové společnosti sama naletěla. Od podezřelého subjektu totiž nakoupila mobilní telefony za 1.9 milionu korun. Na náznaky, že se jedná o neseriózního obchodního partnera, správa nedbala. 

Hospodářské noviny uvádějí, že Generální finanční ředitelství nakoupilo od firmy 2P Commercial Agency mobilní telefony za 1.9 milionu korun i přesto, že u dodavatele probíhala již skoro rok daňová kontrola. Finanční správa nedbala ani dalších podezřelých náznaků, že dodavatel může být namočený v podvodech – zastoupení cizinců v řídících orgánech společnosti, sídla v daňovém ráji a podezřele nízké ceny rizikové komodity - v tomto případě mobilních telefonů. 

Kontrakt uzavřený v červnu 2015 podepsal za dodavatele Leonid Kurgansky. Mezi vlastníky firmy, založené v roce 1994, figurovali Ukrajinci, ruská podnikatelka a korporace z daňových rájů na Maltě a Britských Panenských ostrovech. Rizikové zboží, kam Generální finanční ředitelství mobily řadí, si vybralo na základě nízké ceny, uvádějí Hospodářské noviny.

Finanční ředitelství obchodníka s telefony obhajuje tím, že uspěl v tendru. „Nabídková cena společnosti 2P Commercial Agency byla nejnižší," uvedla jeho mluvčí Petra Petlachová. Tvrdí, že zadavatel neporušil žádný předpis: „Není možné, abychom kritéria veřejných zakázek malého rozsahu nastavovali přísněji, než požaduje zákon."

Karuselové podvody jsou podle Finanční správy významnou částí úniků daně z přidané hodnoty. Firmy obvykle využívají přeshraničního obchodu v Evropské unii, při kterém je dodání zboží mezi státy osvobozené od DPH.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek