Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Finanční správa se s firmami přetahuje o stamiliony. Úřad je na hraně zákona, říká spoluzakladatel daňové kobry

Finanční správa se s firmami přetahuje o stamiliony. Úřad je na hraně zákona, říká spoluzakladatel daňové kobry

Spoluzakladatel daňové kobry a dlouholetý přední manažer finanční správy Jiří Žežulka je už přes rok v soukromém sektoru. Ve skupině Apogeo radí firmám ohledně vztahů se státem a daněmi. V rozhovoru mimo jiné prozradil, proč mezi ním a Andrejem Babišem vypukl konflikt.

Přiznáte si podíl na startu mašinérie, v níž postihy daňových úniků můžou dopadat i na nevinné firmy?

Určitě ho mám. Za mého působení jsme se ale hodně bránili postihovat firmy v té části dodavatelského řetězce, do které se mohly dostat nevědomě. Tam jsme šli jen tehdy, když byla věc nesporná. Obecně také platí, že když takto postupuje daňová kobra, tedy policie v součinnosti s finanční správou, tak se málokdy splete. Když do toho jde finančák samostatně, tak se může stát, že zabije i firmu, která za nic nemůže. 

Jak to v praxi vypadá?

Nástroj, který byl původně zaměřený proti firmám, které byly jen prázdné schránky, a jejichž jediným majetkem byly peníze na bankovním účtu, je dnes aplikovaný proti velkým žijícím společnostem. Máme klienta, jemuž přišel zajišťovací příkaz na 380 milionů korun. Představte si, jaká je to pro společnost rána. Kolik firem, které by to byly schopné hned zaplatit, v Česku je? Takovouto hotovost drží málokterá společnost.

Počet zajišťovacích příkazů ale loni klesl.

Z praxe vím, že tlak zatím neustupuje.

Co firmy ve vztahu ke státu trápí v daních nejvíce?

Za nejpalčivější považují klienti délku řízení, zadržování daňových odpočtů ve vztahu ke kontrolním hlášením. Mám nového klienta, jemuž finanční úřad zadržuje už dva roky tři miliony korun a nemá šanci se k nim dostat. Je správně, že finanční úřady prověřují. Nemůže to ale trvat tak dlouho, protože je to na hranici toho, co zákon finanční správě umožňuje.

Nedávno jste kritizoval zprávu vašeho nástupce v Generálním finančním ředitelství o vyšetřování korunových dluhopisů. Proč?

Nerozumím číslům, která tato zpráva uvádí. Myslím, že je někdo záměrně upravuje tak, aby je potom mohl použít pro jiné účely. Že někdo do čísel v tabulce o korunových dluhopisech zahrnul i úkony finanční správy, které s dluhopisy nesouvisí, je možná snaha zmást méně informované poslance a navodit dojem, že se skutečně něco děje. Finanční správa se tím ale diskredituje před veřejností, protože státní úřad lhát nemá. 

Co Žežulkovi vadí na EET? A měl problém s Andrejem Babišem? Celý rozhovor si můžete přečíst na webu E15.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek