Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Forejt se vrací. Zeman ho natruc znovu navrhuje na velvyslanecké místo ve Vatikánu

Forejt se vrací. Zeman ho natruc znovu navrhuje na velvyslanecké místo ve Vatikánu

Přetahovaná a naschvály – tak v současnosti vypadá výběr nových kandidátů na česká velvyslanectví. Vláda právě schvaluje nové diplomaty a vše nejde tak snadno, jak se předpokládalo. Spor je hlavně o obsazení místa ve Vatikánu a v Jižní Koreji. Prezident Zeman se snaží zřejmě natruc do centra římskokatolické církve protlačit opět Jindřicha Forejta, informovaly Lidové noviny.

Bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt měl na Vatikánské velvyslanectví zamířit ihned, jakmile mu skončí služba u prezidenta Miloše Zemana. Plány mu ovšem překazilo video, na kterém údajně holduje kokainu a užívá si ve společnosti jiných mužů. Z Hradu tak odešel a cesta do Vatikánu se mu uzavřela. V současnosti vláda opět vybírá vhodné kandidáty do velvyslaneckých pozic, a přestože z hlavního města katolíků přišly neoficiální náznaky, že Forejt by se neměl o křeslo velvyslance po aféře už vůbec pokoušet, vypadá to, že prezident Zeman jej opět navrhne.

Vláda by si na místě vatikánského diplomata radši představovala lidoveckého náměstka ministra zahraničí Václava Kolaju. Toho údajně Hrad nerozporoval do té doby, než právě lidovci s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem odmítli do pozice velvyslance v Jižní Koreji nominovat Gustava Slamečka. Toho chtěl do diplomatické pozice protlačit Hrad.

A protože kabinet údajně nechce vyhovět Zemanovi, co se týče Slamečka, rozhodl se prezident, že bude natruc dělat problémy s obsazením místa ve Vatikánu. Tam by místo vládou navrhovaného Kolaji Zeman raději viděl kompromitovaného Forejta, přestože šance, že by ho Vatikán schválil, jsou údajně nulové.

Podle informací Lidových novin se ale v současnosti k okolnostem napjatého vyjednávání zatím nemůže oficiálně nikdo vyjádřit, dokud není hotovo. Nominované adepty musí schválit mateřská i hostitelská země. Až poté se může oficiálně odhalit totožnost nových velvyslanců.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek