Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Freedom House: Volební úspěch „populistického a nacionalistického“ hnutí ANO může podrýt demokracii v Česku

Freedom House: Volební úspěch „populistického a nacionalistického“ hnutí ANO může podrýt demokracii v Česku

V České republice klesla v uplynulém roce kvalita demokracie, vyplývá z výroční zprávy, kterou v úterý zveřejnila americká nezisková organizace Freedom House. Podle ní můžou politická práva a občanské svobody v Česku letos dál erodovat, a to v souvislosti s úspěchem hnutí ANO v podzimních parlamentních volbách.

Česká republika patří mezi ty země, které Freedom House řadí do kategorie „svobodných“. Loni v celkovém hodnocení, které zahrnuje proměnné, jako jsou politická práva a občanské svobody, získala 95 bodů ze 100. V letošní výroční zprávě, která hodnotí kvalitu demokracie za rok 2016, si Česko pohoršilo o jeden bod. Aktuálně jich má 94.

Podrobnou zprávu k České republice Freedom House ještě nezveřejnil. V souhrnném dokumentu se píše, že Česko patří mezi ty země, které je třeba letos bedlivě sledovat, protože se v nich může odehrát důležitý zvrat na jejich „demokratické trajektorii“.

......autor: Info.cz

Organizace poukazuje na podzimní parlamentní volby, v nichž může uspět „populistické a nacionalistické“ hnutí ANO, které Freedom House přirovnává k vládnoucím stranám v Polsku a Maďarsku, jež svými kroky přispěly k horšímu skóre svých zemí v hodnocení demokracie.

Posilování populistických a nacionalistických sil v demokratických státech považuje organizace za velkou hrozbu, protože předpokládá, že povede k prosazování národních zájmů „bez výrazných omezení“. Freedom House varuje, že takový trend může vést k erozi soudobého mezinárodního řádu a ohrožení celosvětového míru a stability.

......autor: Info.cz

Freedom House uvádí, že kvalita demokracie celosvětově padá jedenáctým rokem v řadě. Zatímco ale v uplynulých letech docházelo ke zhoršování situace v občanských svobodách a politických právech spíše v autokraciích a diktaturách, v roce 2016 dominovaly žebříčku státy, které organizace řadí do kategorie „svobodných“. Téměř čtvrtinu z nich pak tvoří evropské země, včetně České republiky.

Zemí, kde se hodnocení zhoršuje, je víc, než těch, kde body přibývají:

Brexit či reformy polské vlády odhalily dle Freedom House slabiny starého kontinentu, které v minulosti nebyly viditelné, nebo jim nebyla věnována pozornost. V kombinaci s vnějšími tlaky, jako je ruské vměšování a migrační krize, je dle organizace zřejmé, že „Evropa už nemůže být déle brána za baštu demokratické stability“.

Ze 195 zemí, které Freedom House hodnotí, jich ve výroční zprávě 87 (45%) označuje jako svobodné, 59 (30%) částečně svobodné a 49 (25 %) nesvobodné.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek