Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

GALERIE: Zoufalí ovocnáři z Moravy bojují s mrazem. Úrodu už můžou zachránit jenom plameny

GALERIE: Zoufalí ovocnáři z Moravy bojují s mrazem. Úrodu už můžou zachránit jenom plameny

Zdálky to vypadá jako by vypukla apokalypsa, opak je ale pravdou. S mrazíky, které přepadly Českou republiku o Velikonocích a stále trvají, vypukla u zemědělců pohotovost. Vinaři a ovocnáři na Moravě se snaží pomocí zapalování ohňů zachránit úrodu.

K nebi šlehaly vysoké plameny a mezi ovocnými stromky se po zemi plížila tajuplná mlha. Výjevy jak z mysteriózního filmu byly k vidění v sadech zemědělského družstva Pomona Těšovice na Znojemsku, kde vyrazili v noci zaměstnanci bojovat s nepřízní počasí.

Teplota na místě v noci z 20. na 21. dubna klesly až k minus dvěma stupňům Celsia, což představuje především pro meruňky a broskvoně a jejich budoucí úrodu vážný problém. Místní tak na několika místech zapálili haldy větví a slámy.

Žár ohromných vater zvýšil teplotu na místě, zemědělci planoucí hranice udržovali v chodu celou noc. Další z nich namíchali směs glycerinu a vody, která vypadá jako mlha. Umělý mlžný opar pak pomocí traktorů s cisternami pomohli rozšířit na celou plochu sadu, jako další krok v boji proti mrazíku.