Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Grilování Babiše kvůli nákupu korunových dluhopisů Agrofertu se odkládá. Hnutí ANO zvolilo zdržovací taktiku

Grilování Babiše kvůli nákupu korunových dluhopisů Agrofertu se odkládá. Hnutí ANO zvolilo zdržovací taktiku

Už od rána se ve sněmovně spekulovalo o strategii hnutí ANO při projednávání bodu, který v úterý na jednání sněmovny prosadil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Nese název Daňové úniky ministra financí. Ministr financí se ale z jednání k nelibosti dalších zákonodárců omluvil a hnutí ANO zvolilo obstrukční taktiku s cílem debatu pokud možno oddálit. Ostatně březnová schůze sněmovny tento týden končí. Babiš až po poledni slíbil, že do dolní komory odpoledne dorazí. Ani to ale dlouho nevydrželo, v rozhovoru pro server Novinky.cz později uvedl, že „je pro něj důležitější program, co měl, než nějaké žvásty Kalouska“.

Grilování Andreje Babiše kvůli kontroverznímu nákupu jednokorunových dluhopisů schválila v úterý aliance složená z koaličních i opozičních stran. Pro hlasovaly ODS, TOP 09, část lidovců, téměř celý klub KSČM a dvě třetiny sociálních demokratů. A přestože již v úterý na plénu sněmovny Babiš naznačoval, že se celé jednání uskuteční takříkajíc „o něm bez něj“ – celé to totiž označuje „za další šaškárnu“ – přes noc podle všeho otočil.

V kuloárech sněmovny se sice spekulovalo o tom, že předseda sněmovní frakce hnutí ANO Jaroslav Faltýnek požádá o přerušení bodu do pozdního odpoledne, avšak z jeho následného postupu se dá vyčíst, že se ANO pokusí obstrukční taktikou dosáhnout toho, aby se k němu poslanci na březnové schůzi už nedostali.

Bod se původně dostal na pořad jednání v 10:30. Jeho předkladatel, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, tou dobou o plánech hnutí ANO věděl a namísto důvodové zprávy se ve stručnosti jal kritizovat Babiše za to, že na jednání nedorazil.

Podle Kalouska tak opět ukázal, jak pohrdá zákonodárným sborem. „Namísto toho, aby předstoupil před poslance a vysvětlil důvodné podezření z protiprávního jednání, omluvil se a vyrazil na akci, kterou nelze označit jinak než jako osobní prezentaci,“ řekl Kalousek s tím, že odmítá, aby se jednání bodu přerušilo.

Vzápětí si vzal slovo předseda sněmovní frakce hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a nejspíš poprvé v životě musel nechtěně přiznat, že má předseda TOP 09 pravdu. „Ano, chci sněmovnu požádat o přerušení tohoto bodu do 17:00,“ řekl. Sněmovna mu ale vstříc nevyšla, pro návrh hlasovalo jen 43 poslanců, proti jich bylo 75.

Vteřinu poté se k řečnickému pultu vrátil Faltýnek a předsedajícího schůze Petra Gazdíka požádal o dvouhodinovou přestávku na jednání klubu hnutí ANO. Poslanci se tak k jednání vrátili až ve 12:35.

Babiš po poledni uvedl, že do sněmovny odpoledne dorazí. „V 16:30 budu na tom bodu, který je nesmyslný, zase jen zdržuje legislativu a zase předvádí různé nesmysly," řekl ministr financí v narážce na Kalouska. Potom ale pro Novinky.cz upřesnil, že se do sněmovny vlastně nechystá. Že to nestíhá a prohram v jižních Čechách je prr něj přednější.

Kalousek v úterý na plénu sněmovny řekl, že se Babiš auditem, který zveřejnil na sklonku minulého týdne, přiznal k daňovým podvodům. Z dokumentů podle něj vyplývá, že kvůli transakcím mezi Babišem a Agrofertem mohly obě strany odvádět méně peněz na daních.