Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hackerům pomáhá lajdáctví vývojářů. Bufet se zkaženým vlašákem by taky skončil, říká IT expert

Hackerům pomáhá lajdáctví vývojářů. Bufet se zkaženým vlašákem by taky skončil, říká IT expert

Svět bezmocně přihlíží, jak zástupy počítačových uživatelů postihují stále masivnější vlny kybernetických útoků. V polovině května se statisíců počítačů zmocnil vyděračský program WannaCry, tento týden se objevila nová hrozba a další vlna útoků, jejichž tvůrci požadují výkupné, jinak napadené počítače neodšifrují. Podle IT experta Jiřího Náprávníka přitom za stále zhoršující se situaci nesou významný díl viny společnosti, které operační systémy vytvářejí. Programy jsou totiž nekvalitní a hackeři nemají problém najít jejich slabinu a počítače napadnout.

„Poslední útoky nebo WannaCry, který byl před měsícem a půl, byly způsobené tím, že původci kybernetických útoků věděli o zadních vrátkách do Windows – našli slabinu, jak se do operačního systému od Microsoftu dostat,“ řekl pro INFO.CZ IT expert Jiří Nápravník. „Kdyby měl Microsoft ten systém kvalitně zpracovaný, anebo pokud by tam existovala kontrola, aby se mohly spouštět jen známé programy, tak se to nestane,“ dodává.

Kybernetické útoky se přitom stávají stále závažnějším problémem. Virus zvaný WannaCry v květnu zasáhl celkem 150 zemí světa, kdy přes operační systém Windows napadl tisíce počítačů. Jednalo se o ransomware – vyděračský software, který zabraňuje přístupu k infikovanému počítači a vyžaduje zaplacení výkupného za jeho odemčení. Na stejném principu měl nejspíš fungovat i nejnovější hackerský útok, ačkoli není vyloučené, že motivací mohla být jen prostá chuť vyvolat chaos. V obou případech vyděrači požadovali za odšifrování počítače 300 dolarů (přes 7000 korun). Peníze k nim taky v obou případech skutečně směřovaly, i když to ještě nemusí znamenat, že si na ně někdo skutečně sáhnul.

Podle Nápravníka je jedinou cestou, jak hackerům v šíření virů bránit, změna přístupu velkých firem, které zranitelné operační systémy vytvářejí. „Když se před lety našlo koňské maso v masových kuličkách z Ikei, ta společnost z toho měla ostudu a ostudu měl i Volkswagen kvůli kauze s emisemi. Ale softwarové firmy za nic neručí,“ stěžuje si IT odborník, který nevěří tvrzení, že systémy kvalitněji vyrábět nejdou.

„Kdyby tyto velké firmy, ať už je to Microsoft, Google, Oracle a další, byly alespoň z části zodpovědné jako je dnes například Volkswagen, tak vám krví podepíšu, že během pár měsíců zmizí naprostá většina virových útoků a omezí se i činnost hackerů. Budou mít totiž výrazně menší pole působnosti pro svou činnost,“ tvrdí Nápravník, podle kterého je ke změně nutné, aby byl na softwarové firmy vytvářen tlak zvenčí.

„Je třeba, aby se všichni zamysleli, proč nasazujeme na Volkswagen a nejsme tak nároční na výrobce operačních systémů, jako je Windows nebo Android. Spotřebitelé by měli být nároční nejen ohledně bezpečnosti hraček a potravin, ale také na počítačové programy,“ dodává. Na žádost redakce INFO.CZ, zda by Microsoft mohl na kritiku Nápravníka reagovat, společnost odpověděla, že její software proti těmto vyděračským programům chrání.

„Antivirový software od Microsoftu odhaluje tento druh ransomware a chrání proti němu. Naše dosavadní analýzy ukazují, že ransomware používá několik způsobů šíření, včetně těch, které byly zahrnuty do dřívějšího bezpečnostního updatu (MS17-010) pro všechny platformy Windows (od Windows XP po Windows 10). I nadále situaci analyzujeme a naše podpůrné týmy jsou v plné pohotovosti, aby poskytly podporu všem postiženým zákazníkům,“ napsala redakci manažerka komunikace a společenské odpovědnosti Microsoftu Lenka Čábelová.

Podle Nápravníka je však chybou i to, že neexistuje žádný nezávislý úřad, který by kvalitu produktů softwarových firem kontroloval. „Chybí zde státní nebo mezinárodní autorita. Fungují zde jen komerční firmy, které pracují na principu: Zaplaťte a my vám pomůžeme s bezpečností. Pokud by v počítačovém prostředí fungoval nějaký úřad, jako je hygienická stanice, která kvůli problému s vlašským salátem může zavřít bufet, tak bude během krátké doby klid,“ domnívá se IT expert.