Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

HateFree Culture končí. Projekt proti nenávisti se podle ministra Chvojky dostal do slepé uličky

HateFree Culture končí. Projekt proti nenávisti se podle ministra Chvojky dostal do slepé uličky

Měl nabádat Čechy k toleranci. HateFree Culture, projekt výchovy proti násilí z nenávisti, se ale podle ministra pro lidská práva Jana Chvojky (ČSSD) dostal do „slepé uličky“ a s nejvyšší pravděpodobností letos v dubnu skončí. Informaci přinesl časopis Týden.

„Od počátku jsem to vnímal jako časově omezený projekt, který by neměl přerůst do trvalé agendy Agentury pro sociální začleňování. Kampaň HateFree Culture se bohužel dostala do určité slepé uličky. Nejvíce pozornosti nakonec přitahuje její pozadí, financování a personálie s ní spojené, méně už její obsah,“ odůvodnil své rozhodnutí Chvojka. Projekt, kterému dal před dvěma lety zelenou tehdejší ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, tak s nejvyšší pravděpodobností skončí letos v dubnu, kdy mu vyprší stanovená doba působnosti. 

Kontroverze provázejí projekt prakticky po celou dobu jeho existence. Kampaň měla bojovat proti nenávisti, v praxi však často docházelo k pravému opaku – nenávistným projevům čelila sama HateFree Culture. Kritici zaměstnance projektu posměšně označují za „sluníčkáře“ a kampaň za zbytečně vyhozené peníze.

Kritiku si vysloužil projekt i za vedlejší aktivity svých zaměstnanců. Pozornost vzbudilo angažmá aktivisty a mediálního analytika HateFree Culture Jaroslava Cermana ve volebním týmu prezidentského kandidáta Michala Horáčka, bývalý šéf projektu Nikola Křístek je kritizován za působení ve sdružení  AISIS, které si dle Mf Dnes jako jediný uchazeč přišlo ve veřejných zakázkách na pět milionů korun.

Chvojkův předchůdce Jiří Dienstbier by v projektu pokračoval, protože ho považuje za smysluplný. „Ve smlouvě bych pokračoval, pokud by bylo možné ji prodloužit. V současné napjaté době považuji projekt za prospěšný, protože vysvětloval a uváděl na pravou míru hoaxy, nepravdy a škodlivé stereotypy, jež se šíří veřejným prostorem,“ uvedl exministr pro Týden.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek