Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hazard se životy. Ministerstvo vyzvalo záchranky, aby mimo pohotovost nelétaly. Zásahy neproplácí

Hazard se životy. Ministerstvo vyzvalo záchranky, aby mimo pohotovost nelétaly. Zásahy neproplácí

Ministerstvo zdravotnictví odmítlo uhradit leteckým záchranářům v Hradci Králové a Ústí nad Labem devět letů k akutním případům kvůli tomu, že byly mimo provozní dobu. Tvrdí to Daniel Tuček, místopředseda představenstva firmy DSA, která leteckou záchrannou službu v těchto krajích zajišťuje. Záchranáři podle společnosti vzlétli vždy k akutním případům, když byli požádáni operačním střediskem. Ministerstvo tvrdí, že podle právního výkladu nemůže hradit zásahy mimo sjednanou dobu.

První problémy s uhrazením nákladů za vzlety záchranářů se podle Tučka objevily už loni v únoru. Tehdy podle něj ministerstvo žádalo vysvětlení, proč vrtulník zasahoval mimo dobu pohotovosti. Zásah se týkal dvou kojenců, jeden z nich byl popálený a druhý měl alergickou reakci. Tehdy ministerstvo náklady zaplatilo.

Další případ se podle Tučka stal v prosinci v Ústí nad Labem. Záchranáři dostali žádost z operačního střediska v 6:57 a o dvě minuty později vzlétli. Pohotovost ale mají držet až od 7:00. „Bylo nahlášeno sražené dítě v bezvědomí, dispečink věděl, že už jsme připraveni na službu, tak přeci nebude koukat na hodiny,“ řekl Tuček. V tomto případě ale už ministerstvo let odmítlo uhradit.

Stejný problém pak firma eviduje u osmi zásahů, které se v minulých měsících odehrály v Královéhradeckém kraji. Jeden z nich se týkal zástavy srdce v lokalitě Medvědín u Špindlerova Mlýna v době po skončení sněhové kalamity. „Sanitka neměla šanci se tam dostat, vrtulník tam byl za 15 minut a člověk přežil, protože do hodiny byl na kardiocentru v Hradci Králové,“ uvedl Tuček. Celkem v šesti případech se záchrana podařila, u dvou zásahů ale pacienti zemřeli. „Je tedy vidět, že to jsou vždy akutní stavy,“ poznamenal. Náklady na jeden takový let se pohybují kolem 10 000 korun.

Ministerstvo zdravotnictví minulý týden dopisem požádalo všechny provozovatele letecké záchranné služby, aby mimo dobu pohotovosti nevzlétali. Krajské záchranné služby pak vyzvalo, aby o vzlet záchranářských vrtulníků mimo uvedenou dobu nežádaly. V dopise, na který upozornil poslanec a bývalý ředitel liberecké krajské záchranné služby Stanislav Mackovík (KSČM), náměstek ministra Roman Prymula tvrdí, že podle právního názoru ministerstva není možné lety mimo dobu pohotovosti uhradit. Mackovík přístup ministerstva kritizoval a žádá ho, aby provozní dobu letecké záchranné služby přehodnotilo.

Záchranáři DSA podle Tučka budou nadále u akutních případů mimo dobu pohotovosti zasahovat, pokud budou požádáni, i za cenu toho, že firma nedostane zaplaceno. „Máme právní rozbory, že jsme povinni poskytnout pomoc. Je to jako, kdyby lékař odmítl pomoc,“ dodal Tuček.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek