Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Horáková nabízela Gottwaldovi, že vstoupí do KSČ, prohlásil na výročí její popravy šéf komunistů Filip

Horáková nabízela Gottwaldovi, že vstoupí do KSČ, prohlásil na výročí její popravy šéf komunistů Filip

„Nebudu připomínat setkání Klementa Gottwalda s Miladou Horákovou a její nabídku vstupu do KSČ.“ Tak dnes reagoval předseda komunistů Vojtěch Filip na dotaz iDNES.cz, jestli by místo jednání Poslanecké sněmovny neměl jít uctít památku Milady Horákové, kterou přesně před 67 lety popravil komunistický režim během vykonstruovaného procesu. „Jestli chcete tuto historii, zeptejte se historiků,“ dodal podrážděně Filip. 

Předseda KSČM také řekl, že má jeho strana novou, sedmadvacetiletou historii, během které „se nepodílela na žádných excesech ani protiústavních, protizákonných krocích.“

„Pokud máme být srovnáváni s KSČ, tak připomínám, že na první stránce našich webových stránek KSČM je omluva sjezdu KSČ z prosince 1989, kterou jsme převzali do našeho politického vybavení,“ uvedl Filip.

Milada Horáková, která byla popravena v roce 1950 v rámci vykonstruovaného procesu za velezradu a spiknutí, je považována za symbol boje proti komunistickému režimu. Výročí jejího úmrtí si dnes lidé připomínají na několika místech v Praze, například u pomníku obětí režimu na Újezdu a v pankrácké vazební věznici.

Filip dnes ve sněmovně také uvedl, že byl jedním z těch, kteří přispěli na vytvoření její bysty. „Myslím si, že jsem pro to udělal dost. Jestli chcete něco jiného, abych se nevěnoval práci, to chtějte po někom, kdo nechodí do práce,“ rozčiloval se předseda KSČM.