Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrad chtěl na Kohlův pohřeb vyslat Klause. Ten se dušoval, že má kancléře rád, ale radši jede do Řecka

Hrad chtěl na Kohlův pohřeb vyslat Klause. Ten se dušoval, že má kancléře rád, ale radši jede do Řecka

Brabec, Klaus, Losna, nebo Mažňák? Čeští politici se nemohli shodnout na tom, kdo se zúčastní pohřbu bývalého německého kancléře Helmuta Kohla. Oficiální pozvánka přišla premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Ten ale kvůli státní návštěvě Japonska nemůže. Podle protokolu proto povinnost přechází na prvního místopředsedu vlády a ministra životního prostředí Richarda Brabce. Prezidentská kancelář ale začala prosazovat jiného kandidáta. Na pohřeb by podle mluvčího Jiřího Ovčáčka měl jet Václav Klaus, informovaly o tom Lidové noviny.

Oficiální pozvánka na Kohlův pohřeb, který se uskuteční v sobotu ve Štrasburku, přišla předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi. Ten se ale v pátek v noci vrací z oficiální návštěvy Japonska a je nepravděpodobné, že by se zvládnul okamžitě přemístit do Francie.

Jeho náhradníkem se navzdory logice, ale dle protokolu nestal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ale druhý muž české vlády – 1. vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec. Své kandidáty na zastoupení na smuteční tryzně ale začala údajně podle Lidových novin navrhovat i prezidentská kancelář. „Doporučili jsme účast prezidenta Václava Klause,“ potvrdil Ovčáček Lidovým novinám.

Důvodem tohoto výběru byl údajně blízký vztah státníků a také vřelejší vyjádření soustrasti, při které se Václav Klaus dokonce vyznal, že „měl Kohla rád“. I to mu prý ze strany hradní kanceláře zajistilo doporučení k účasti na pohřbu.

Než ale mohla začít pře o to, kdo se dle protokolu má pohřbu zúčastnit, sám Klaus se stáhnul. Přestože jeho vazby k bývalému kancléři byly dle jeho vlastních vyjádření silné, dal v termínu tryzny přednost přednášení v Athénách.

Nejsou to první pře, které se kolem posledního rozloučení s německým státníkem vyrojily. Kohlova vdova údajně nechtěla, aby na pohřbu promluvila současná německá kancléřka Angela Merkelová a preferovala prý spíše maďarského premiéra Viktora Orbána. Výsledkem tahanic budou v sobotu celkem tři různá rozloučení.

Státní pohřeb se uskuteční ve Štrasburku a nad rakví zemřelého promluví Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo bývalý americký prezident Bill Clinton. Této části rozloučení se zúčastní také Richard Brabec. Následně se rakev přemístí do katedrály ve Špýru, kde bude následovat zádušní mše. Poslední část rozloučení se uskuteční jen v nejbližším rodinném kruhu a večer bývalý kancléř spočine na hřbitově vedle katedrály.