Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hrad se po svém omlouval Schapirovi; ministryni pobouřily nízké platy. Co dalšího se stalo v Česku?

Hrad se po svém omlouval Schapirovi; ministryni pobouřily nízké platy. Co dalšího se stalo v Česku?

Zatímco Spojené státy volily prezidenta a přitahovaly pozornost světa, v Česku premiér Sobotka nechával všechny v napětí, jaké změny udělá ve své vládě. O tom Info.cz píše jinde. Za zmínku ale stojí i další domácí události: prezident Zeman například oživil starý spor s americkým velvyslancem a Hrad nakonec musel přijít s omluvou. Projděte si stručný přehled toho, co se událo:

Zeman po zvolení Trumpa vystupňoval spor s americkým velvyslancem

 „Věřím, že vztahy se Spojenými státy se touto volbou dále zlepší a nebudou zatíženy některými nedorozuměními, jako je například ne zcela profesionální postoj současného amerického velvyslance pana Schapira, který dává nevyžádané rady prezidentu republiky, kam má, či spíše kam nemá cestovat, a který se, jako téměř jediný z velvyslanců, ani nezúčastnil státního svátku 28. října na Pražském hradě," řekl prezident republiky.

Ihned se na něj snesla vlna kritiky. Velvyslanec totiž na Hradě byl, jak dokládají fotografie i svědectví přítomných. Prezidentův mluvčí pak prohlásil, že „byl neviditelný“. Nakonec Zemana někteří politici vyzvali, aby se omluvil. Mluvčí prezidenta přispěchal s vysvětlením, že chyba je na straně šéfa hradního protokolu Forejta. „Informaci (o neúčasti) prezident republiky obdržel od Protokolu prezidentské kanceláře. Pokud by tato informace nebyla správná, prezident republiky se samozřejmě omlouvá panu velvyslanci," stojí v prohlášení. Prezidentská kancelář má s podobnými „nedorozuměními“ svoji zkušenost.

Česko-americký velvyslanec v Česku Andrew SchapiroČesko-americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiroautor: ČTK

Premiér vymýšlel, jak osvěžit vládní „oranžovou sekci“

Tím krokem mnohé překvapil, mnohé naštval – hlavně v domovské ČSSD, které se nelíbí, že se s ní neporadil a výměnu „unavených“ ministrů oznámil dopisem. Po mnoha spekulacích se se Strakovou akademií loučí duo Němeček-Dienstbier. Naopak přicházejí ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík a poslanec Jan Chvojka. O nováčcích více zde:

Zaměstnanců řetězce Albert se zastala Marksová

Do situace v soukromé společnosti nezvykle přímo zasáhla ministryně. Šéfka resortu práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) kontaktovala ve středu generálního ředitele společnosti Ahold Czech Republic. Podle ní by měl zvýšit mzdy řadových pracovníků v obchodním řetězci Albert. Provozní zaměstnanci tam berou nejméně v republice na obdobné pozici – konkrétně 12 500 korun měsíčně – a proto si stěžovali přes odbory. Marksová na vedení společnosti apelovala otevřeným dopisem.

Michaela MarksováMichaela Marksováautor: ČTK

Vězni v Česku dostanou náramky

Využívání elektronických náramků u vězňů by mohlo fungovat od února nebo března příštího roku. Na konferenci Česko: Jak jsme na tom? To řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ještě letos podle něj resort vypíše soutěž na dodavatele. V minulosti přitom několik výběrových řízení zkrachovalo. Náramky by dostávali lidé v domácím vězení nebo podmínečně propuštění vězni.  

Elektronické náramky pro vězněElektronické náramky pro vězněautor: ČTK

Volných pozic je nejvíce od roku 2007

Nezaměstnanost zůstává relativně nízká: v říjnu jen 5,2 procenta. Nejnižší je v Plzeňském kraji, a to 3,4 procenta. Naopak nejvyšší je stále v Ústeckém kraji, i tam ale mírně klesla na 7,8 procenta. Problémem ovšem zůstává propojit volné pozice s nezaměstnanými. Jinými slovy: chybějí kvalifikovaní lidé. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek