Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hvězda hnutí ANO stoupá. Podle průzkumu by v únoru jednoznačně vyhrálo volby před ČSSD

Hvězda hnutí ANO stoupá. Podle průzkumu by v únoru jednoznačně vyhrálo volby před ČSSD

Podle aktuálního volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše jednoznačně ovládlo sněmovní volby. Strana ČSSD premiéra Sobotky, která si od ledna polepšila, by skončila druhá. Oproti lednu mírně ztratili komunisté, stále se však drží na třetí pozici. Po KSČM následuje strana ODS. Zastoupení v dolní komoře by podle modelu uhájily také KDU-ČSL a TOP 09.

ANO by získalo 31,5 procenta hlasů, o půl procentního bodu méně než v lednu. Podpora ČSSD podle modelu naopak vzrostla z 19 na 20 procent.

O tři procentní body přišla proti minulému měsíci KSČM, nyní by byl její volební zisk 10,5 procenta. Na tuto levicovou stranu se v únoru dotahovala ODS s deseti procenty, což v porovnání s lednem znamená výsledek o procentní bod vyšší.

Vylepšení zisku zaznamenala v únorovém modelu KDU-ČSL, a to na devět procent. Pokud by šli lidovci do voleb se Starosty a nezávislými, jak o tom obě uskupení uvažují, hnutí by přidalo jedno procento. Jde o stejný výsledek jako minulý měsíc. TOP 09 by získala v únoru 6,5 procenta, meziměsíčně si o něco pohoršila.

Z ostatních uskupení by měli nejblíže k pětiprocentní uzavírací hranici a tím tedy k poslaneckým mandátům hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury a Piráti shodně se třemi procenty hlasů. Strana zelených by dostala 2,5 procenta hlasů, Úsvit-Národní koalice procento.

Sběr dat pro aktuální volební model se uskutečnil od 6. do 19. února. K urnám by se dostavilo 59 procent lidí oprávněných volit, o procentní bod méně než v lednu. Deklarovaná účast by tedy byla prakticky shodná s účastí v minulých sněmovních volbách, k nimž přišlo 59,5 procenta voličů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek