Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Hygienici testovali podezřelé výrobky. 20 procent z nich neprošlo, mezi nimi i mnoho hraček

Hygienici testovali podezřelé výrobky. 20 procent z nich neprošlo, mezi nimi i mnoho hraček

Téměř 20 procent předmětů běžného užívání, které moravskoslezští hygienici loni vzali na laboratorní testování, bylo chemicky nevyhovujících. Mezi nebezpečnými výrobky byly i hračky. K laboratornímu vyšetření vzali hygienici 31 předmětů a šest jich kontrolami neprošlo, potvrdila to dnes krajská hygienička Helena Šebáková.

Hygienici loni provedli 918 kontrol a prověřili 2 092 předmětů. Kromě chemicky nebezpečných předmětů odhalili i 180 výrobků, které byly špatně označeny, šlo hlavně o kosmetické přípravky.

K odběru vzorků byly vytipovány výrobky podobného vzhledu a charakteru jako nebezpečné výrobky vyhlášené na území ČR nebo výrobky notifikované v evropských systémech rychlého varování. Nevyhovující výrobky byly neprodleně staženy z prodeje," uvedla Šebáková.

Za zjištěné nedostatky byly uloženy pokuty v celkové výši 386 000 korun, z trhu bylo staženo 5 300 kusů výrobků. Hygienici při kontrolách objevili i nebezpečné hračky. Například v měkčeném plastu zjistili nadlimitní obsah esterů kyseliny ftalové, konkrétně rizikový di-(2ethylhexyl)ftalát, který působí negativně zejména na reprodukční orgány.

Je zařazen mezi látky toxické pro reprodukci, může poškodit reprodukční schopnosti a zdravý vývoj plodu. Riziko při hře s hračkou spočívá v tom, že estery kyseliny ftalové mohou přicházet do kontaktu s ústy a kůží dítěte a mohou být společně se slinami konzumovány, čímž může dojít k poškození lidského zdraví," uvedla Šebáková.

Mezi výrobky, které neuspěly v testech, byla třeba i miska, ze které se v nadlimitním množství uvolňoval formaldehyd, který dráždí oči a může způsobovat bolesti hlavy či zánět nosní sliznice.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek