Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak chránit volby před útoky? Vnitro to dalo za úkol speciálnímu týmu

Jak chránit volby před útoky? Vnitro to dalo za úkol speciálnímu týmu

S cílem ochránit volby v Česku před útokem se včera poprvé sešla expertní skupina ministerstva vnitra. Jednala jen den potom, co ministerstvo zahraničí veřejně přiznalo, že posledních několik měsíců bylo cílem rozsáhlého hackerského útoku. Strach z ovlivnění voleb se přitom šíří po celé Evropě. Třeba Nizozemsko se kvůli tomu rozhodlo radši vrátit k ručnímu sčítání hlasů.

Scénářů přichází podle skupiny, která spadá pod Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra, v úvahu několik. Počítá s kybernetickými útoky, ohrožením jednotlivých kroků přípravy voleb, incidenty při volebních shromážděních nebo ohrožením hlasování v zahraničí.

„CTHH po konzultacích se zpravodajskými službami založilo expertní skupinu, která má za cíl prověřit všechny potenciální scénáře útoku na demokratický průběh voleb, vytipování potenciálních slabých míst systému, prověření existence a efektivity věcných a zákonných protiopatření,“ zní z resortu. Aktuálně konkrétní poznatky o ohrožení voleb ministerstvo nemá. „Pokusy ovlivňovat volby, obavy z rizik jejich ovlivnění jsou hlášeny z řady zpravodajských služeb partnerských států a jsou dohledatelné dokonce i v otevřených zdrojích,“ dodává ale vnitro.

Česku přitom může paradoxně prospět „zastaralý“ systém hlasování. Výhodou je fakt, že se tu stále ještě volí ne elektronicky, ale papírovými lístky. Ovlivnit zpracování výsledků voleb je tak komplikovanější. „Zavedení elektronického způsobu by zvedlo nároky na posílení a rozšíření příslušných bezpečnostních opatření kvůli rizikům, která v případě „papírového“ hlasování neexistují,“ říká Petra Báčová z Českého statistického úřadu.

Do „doby papírové“ by se ze strachu před hackerskými útoky mohly vrátit i další státy. K ručnímu sčítání hlasů už se rozhodlo Nizozemsko, které čekají volby příští měsíc. Země tak reaguje na varování, že by se cizí hráči – a mezi nimi i Rusko, mohli vměšovat do voleb, napsal The New York Times.

„Vláda nemůže vyloučit možnost, že by zahraniční hráči mohly získat výhodu za pomoci ovlivňování politických rozhodnutí a názorů veřejnosti v Nizozemsku,“ vysvětluje krok nizozemský ministr vnitra Ronald Plasterk. „Mluvíme o hráčích, kteří mají jak záměr, tak schopnost toho dosáhnout,“ dodává. Už v pondělí přinesla stanice RTL informaci, že nizozemské volby by bylo „snadné hackovat“. Vyplývá to podle média z rozhovorů s experty a hloubkové analýzy volebního softwaru, který země používá od roku 2009.

Česká expertní skupina se sešla jen den poté, co ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek veřejně potvrdil informaci INFO.CZ, že jeho resort čelil několik posledních měsíců hackerským útokům, za kterými podle něj nejspíš stál cizí stát.

Útočníci získávali údaje z počítačové sítě ministerstva nejméně rok. Podařilo se jim ukrást přes sedm tisíc dokumentů, z toho 48 přímo ze schránky ministra zahraničí. Uvádí to zpráva Národního centra pro kybernetickou bezpečnost, kterou má server INFO.CZ k dispozici. Útok popisuje jako mimořádné závažný bezpečnostní incident. Držiteli informací může poskytnout nad Českem strategickou výhodu. 

Téma jak se před blížícími volbami bránit před hackerskými útoky, je stále žhavější i pro jednotlivé politické strany. Sborově tvrdí, že jsou na možné scénáře připraveny. Už před časem pro INFO.CZ popsaly, že počítají s pokusy napadnout profily kandidátů na sociálních sítí, hackováním emailových účtů a únikem informací, i šířením falešných zpráv.

Podle odborníka na kybernetickou bezpečnost Aleše Špidly ale strany donedávna kybernetickou bezpečnost neviděly jako příliš důležité téma. „Útok navíc může být veden prostředky, na které stejně nedokážou reagovat,“ popsal před časem pro INFO.CZ.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek