Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jak to bude mít Jiří Kajínek s důchodem? Zatím odpracoval jen 4 roky

Jak to bude mít Jiří Kajínek s důchodem? Zatím odpracoval jen 4 roky

Třiadvacetiletý pobyt za mřížemi zanechal jistě na Jiřím Kajínkovi (56) výrazné stopy. Na psychice, sociálním cítění, fyzické kondici, má ale i ekonomické dopady. Bude mít třeba nárok na důchod? A kdy půjde do penze?

Když dosáhne český občan důchodového věku, což je v případě Jiřího Kajínka 64 let a čtyři měsíce, většinou má nárok na starobní důchod. Podmínkou je, aby měl zákonem požadovaných, v jeho případě 35 odpracovaných let, případně 30 let tzv. »čisté« doby pojištění, tj. bez zahrnutí náhradních dob (studium, vojenská služba).

 

Co se týče náhradních dob, může si započítat čtyři roky, kdy se učil na opraváře zemědělských strojů ve Chvaleticích a udělal maturitu. Další možností by bylo započtení doby vojenské prezenční služby. Na vojně ale nebyl, podařilo se mu získat tehdy mezi mladými kluky velmi populární modrou knížku, tedy nezpůsobilost k výkonu vojenské služby. Takže za vojnu se mu nic nezapočítá. A teď to hlavní, kolik let zatím odpracoval na důchod?

 

720p 480p 360p 240p
Kajínkova cesta na svobodu

Pracoval necelé tři roky od roku 1983 do roku 1985. Nastoupil tehdy do pražské lokomotivky jako strojník v úpravně vody. Bral 3200 měsíčně, což byly na tu dobu celkem slušné peníze. Ale nesrovnatelné s tím, na co si přišel levárnami, tedy vykrádáním bytů, hazardem a vekslováním. Takže si to zařídil tak, že svým dvěma kolegům vyplácel měsíčně každému dva tisíce a ti za něho makali a na vrátnici mu vždycky označili píchačku. A on se mohl v klidu věnovat krádežím, »řemeslu«, které mu šlo nejlépe od ruky.

V roce 1985 spadla klec, dostal sedm let natvrdo. Byl to jeho druhý trest (po roční base, ke které byl odsouzen v roce 1982 a odseděl si sedm měsíců). Sečteno a podtrženo, odpracovaná doba započitatelná Kajínkovi do důchodu se pohybuje maximálně kolem čtyř let i s krátkým zaměstnáním v roce 1990 po propuštění z vězení.

Celý článek najdete na Blesk.cz. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek