Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jako na houpačce: průzkum soudí, že TOP 09 ve sněmovně zůstane. V minulém těžce propadla

Jako na houpačce: průzkum soudí, že TOP 09 ve sněmovně zůstane. V minulém těžce propadla

Podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění by v lednu volby do sněmovny vyhrálo s přehledem hnutí ANO. Druhá ČSSD od prosince mírně ztratila, třetí KSČM si naopak polepšila. Místo ve sněmovně by uhájily ODS, KDU-ČSL a taky TOP 09, která by se přitom podle obdobného průzkumu agentury STEM do dolní komory nyní těsně nedostala. Podle CVVM si naopak polepšila.

ANO by podle volebního modelu CVVM získalo stejně jako v prosinci 32 procent hlasů a tuto hranici by překročilo už čtvrtý měsíc v řadě. ČSSD naopak klesla na 19 procent (v prosinci 20 procent), komunisté s 13,5 procenta si o půldruhého procentního bodu polepšili.

Podobně TOP 09 vystoupala z prosincových 5,5 procenta na aktuálních osm procent, KDU-ČSL naopak klesla z 8,5 procenta na 6,5 procenta. Obě tyto strany by předstihla ODS, která se drží na devíti procentech.

Z ostatních uskupení by nejblíže k poslaneckým mandátům mělo uskupení Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury se čtyřmi procenty hlasů. Piráti by dostali 2,5 procenta hlasů, Starostové a nezávislí, Úsvit-Národní koalice, Strana zelených po jednom procentu.

Sběr dat pro aktuální volební model se uskutečnil od 9. do 22. ledna. K urnám by se dostavilo 60 procent lidí oprávněných volit, o tři procentní body více než v prosinci. Deklarovaná účast by tedy byla prakticky shodná s účastí v minulých parlamentních volbách, k nimž přišlo 59,5 procenta voličů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek