Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jandák končí v politice „kvůli nenávisti“. Vrátí se jako prezidentský kandidát?

Jandák končí v politice „kvůli nenávisti“. Vrátí se jako prezidentský kandidát?

Dvanáct let zasedá v Poslanecké sněmovně, krátce dělal i ministra kultury. Za tu dobu si vybudoval pověst člověka, který se nebojí otevřeně říkat, co si myslí, bez ohledu na politické mantinely. Jeho projevy bývají osvěžením mezi nudnými floskulemi. Teď se ale herec a poslanec ČSSD Vítězslav Jandák (69) rozhodl pověsit politickou kariéru na hřebík. Jak ale řekl v rozhovoru pro Blesk.cz, možná se zase vrátí. Třeba jako kandidát na prezidenta republiky.

Proslýchá se, že končíte s politikou. Nepočítáte tedy vůbec s tím, že byste na podzim znovu obhajoval poslanecký mandát?

No, víceméně myslím, že ne.

Takže ještě nejste úplně rozhodnutý?

Víte, v politice nemůžete říct nikdy nikdy. Protože za pět minut se může stát něco, co vám názor změní, a jenom blbci nemění názor.

Můžete to nějak specifikovat, jestli jste víc nakloněn tomu skončit, nebo ne?

Víc jsem nakloněný k tomu skončit. Protože – mezi námi – politika se mi v dnešní době a v dnešním stavu nelíbí. A já už jsem dost starej chlap na to, abych nedělal věci, který se mně nelíbí. A potom ještě podstatná věc: Vždycky jsem říkal, že člověk má být v nejvyšší politice maximálně tři volební období a odejít se okysličit mezi občany, protože tady chtě nechtě ztrácí vazbu s normálním životem. I když já se snažím, abych ji neztratil, ale většinu času trávíte tady a tohle prostředí vás nějakým způsobem ovlivňuje a já si myslím, že po třech volebních obdobích, kdy jsem tu byl, je potřeba se nadechnout znova trošku jinýho vzduchu a zjistit, jak to mezi lidmi opravdu vypadá.

1080p 720p 480p 360p 240p
Jandák na sjezdu ČSSD

Co se vám na současné politice nelíbí?

Já vám řeknu jednu věc – protože jsem pamětník – v politice kdysi vládl vztek. Logicky, opozice byla naštvaná na vládu, vláda byla taky naštvaná... ale byla to naštvanost. Dneska tady začíná panovat všeobecná nenávist, a to si myslím, že je špatně. Nenávist do demokratické politiky nepatří.

Hraje v tom roli i situace v ČSSD?

Ne, to není prosím pěkně v tom, abychom si teď řekli konkrétní důvod, proč to je. To je tak, že do tohoto stavu v podstatě politika dorostla, stalo se to souručenstvím navzájem se nenávidějících lidí a není to v tom, že bychom my nenáviděli babišovce, babišovci nenáviděli lidovce. Ne, tady už pomalu nenávidí každej každýho a to je špatný. Možná, že to je tím, že to období bylo tak intenzivní, že už se schyluje ke konci, tak si potřebují oddychnout a pročistit tady řady, to je také možný. Ale vládne nenávist a to je špatně.

Co hodlá Jandák dělat a proč nevylučuje kandidaturu na prezidenta? Čtěte pokračování rozhovoru na Blesk.cz.