Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jarní mrazy zdevastovaly ovocnářům úrodu. Ovoce bude letos o čtvrtinu méně, nejhůř je na tom Morava

Jarní mrazy zdevastovaly ovocnářům úrodu. Ovoce bude letos o čtvrtinu méně, nejhůř je na tom Morava

Letošní úroda ovoce v sadech bude kvůli jarním mrazům meziročně nižší asi o 23 procent. Sklizeň by podle odhadu k polovině června měla klesnout na 115 031 tun z loňských 150 100 tun. V porovnání s průměrem sklizní posledních pěti let bude očekávaný propad na úrovni 26 procent. ČTK to dnes sdělil předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Ztráty na tržbách ovocnáři již dříve odhadli za celou republiku téměř půl miliardy korun.

O hlavního ovocného druhu jablek se čeká meziroční pokles sklizně o 22 procent na 98 339 tun. Proti pětiletému průměru jde o propad o 25 procent. Regionálně mrazy nejvíce ničily úrodu na Moravě, takže například u meruněk a broskví jsou poklesy proti pětiletým průměrům o zhruba 70 procent. Broskví by se mělo urodit jen 302 tun a meruněk jen 656 tun.

Mrazy poškodily ovocnáře druhý rok po sobě. Loňské škody se pohybovaly kolem 400 milionů korun, ty letošní jsou tedy o pětinu vyšší. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nedávno uvedl, že bude přesvědčovat vládu, aby uvolnila jako kompenzaci pro ovocnáře 200 milionů korun. Loni ovocnáři dostali jako kompenzaci za škody z mrazů 133 milionů.