Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Je mazaný a ostatní bude využívat.“ Archiv odhalil, co na Kajínka práskli vězni

„Je mazaný a ostatní bude využívat.“ Archiv odhalil, co na Kajínka práskli vězni

Během pobytů v kriminálech koncem 80. let, kam se Jiří Kajínek dostal za četné vloupačky, kývl „vězeňské rozvědce“ na spolupráci. Jako agent Kola donášel na své spoluvězně. Jenže na Kajínka zase donášeli jiní. Zjistěte, co se na něj vědělo.

Kajínek alias Kola pracoval od druhé poloviny 80. let pro oddělení vnitřní ochrany Sboru nápravné výchovy (SNV). V Liberci, a později ještě ve věznici v Plzni, podal svým „řídicím orgánům“ přes tři desítky různých hlášení.

Informoval například o homosexuálních vztazích mezi trestanci, nebo o tom, co si myslí o politické situaci, Chartě či Václavu Havlovi. Jak vyplývá z materiálů Archivu bezpečnostních složek, jež má k dispozici Blesk, fungovalo to také opačně. I na Kajínka donášeli bachařům ostatní spoluvězni. Kdy, kdo a co o něm třeba řekli?

1080p 720p 480p 360p 240p
O Kajínka mám strach. Roli celebrity si užívá, ale pozná, jak krutý je svět, říká ministr Pelikán

31. LEDNA 1986, TAJNÝ SPOLUPRACOVNÍK „LÍPA“:

„U všeho je, všechno ví. Je mazaný a vše přizpůsobuje získání výhod jen pro sebe a na ostatní kašle, spíše je bude využívat. Zatím pracuje na složení nováčků a vede si velmi dobře. Je patrno, že si od začátku nechce dělat problémy, chce získat klid a dobré jméno u příslušníků. Podle jeho dílčích řečí je zřejmé, že se zaktivizuje k nedovolené činnosti.“

Čím se Kajínek chlubil? Čtěte další výpovědi vězňů na Blesk.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek