Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je to policejní provokace, tvrdí Zeman o vyšetřování kauzy Čapí hnízdo

Je to policejní provokace, tvrdí Zeman o vyšetřování kauzy Čapí hnízdo

Načasování žádosti policie o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka v kauze Čapí hnízdo je podle prezidenta Miloše Zemana podvod na voličích a policejní provokace. Prezident to prohlásil v pořadu Týden s prezidentem na televizní stanici Barrandov.

"Je to podvod na voličích. Vede mě k tomu především načasování této žádosti o vydání," uvedl v pořadu prezident Miloš Zeman. "Pokud se případ do voleb nevyšetří, tak si voliči buď budou myslet, že se tito pánové stali obětí policejní provokace, nebo to, že jsou to dotační podvodníci," uvedl Miloš Zeman.

Prezident argumentoval, že věcně proti případnému stíhání obou špiček hnutí ANO má nic. "Politici jsou vyšetřováni všude na světě, to je naprosto standardní. To, co mi na věci vadí, je její načasování," zdůraznil Zeman v televizi. 

"Kdyby to policie začala vyšetřovat před třemi lety, neřekl bych ani popel. Jenže datum dva měsíce před volbami tato žádost vzbuzuje podezření, že se jedná o zneužití policie pro policejní účely," řekl Zeman s tím, že vysvětlení pro toto tvrzení je dané zejména onou datací. V podobném duchu se na počátku týdnbe vyjádřil i ministr spravedlnosti Robert Pelikán, proti kterému se následně obrátila kritika z celého politického spektra.

"Nezdá se vám, že je zde těch policejních provokací už trochu moc?" ptal se prezident řečnicky moderátora Jaroslava Soukupa. Role obou účastníků rozhovoru se však v průběhu pořadu často proměňovaly, občas jakoby to byl sám prezident, kdo pokládal otázky a následně si na ně sám odpovídal. 

Zeman rovněž zopakoval, že obvinění Andreje Babiše nebude důvodem k tomu, aby jej v případě volebního vítězství nejmenoval premiérem. "V mém životě bylo již tolik rizik, že jedno další není podstatné," prohlásil Zeman. 

Policie doručila žádost o vydání předsedy a místopředsedy hnutí ANO 10. srpna. Výbor požádal o celý vyšetřovací spis i o informaci o dohledu nad vyšetřováním. Na další jednání, které se uskuteční příští středu, přizval Babiše a Faltýnka.

Faltýnek a Babiš čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Farmou Čapí hnízdo od sklonku roku 2015. Firma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu.

Babiš na loňské mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Faltýnek v Agrofertu od roku 2001 pracoval v manažerských funkcích. V rozhodné době byl místopředsedou představenstva holdingové firmy ZZN Pelhřimov, která farmu ovládala.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek