Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jednobarevná vláda ANO by byla nejlepší, vzkazuje Babiš. Expertům z ČSSD se prý ale nebrání

Jednobarevná vláda ANO by byla nejlepší, vzkazuje Babiš. Expertům z ČSSD se prý ale nebrání

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) za nejlepší variantu považuje, kdyby ČSSD umožnila vznik jednobarevné vlády ANO za dohodu na programu. Babiš v Právu uvedl, že by se ale nebránil ani odborným nominacím ČSSD na náměstky i ministry.

ČSSD by mohla vládu tolerovat na základě programové dohody, řekl. Pokud by však sociální demokraté navrhli „dobré odborníky“ na ministry či náměstky, je připraven o nich diskutovat.

Komunisté už včera vyzvali ČSSD, aby zvážila podporu vznikající vlády. Minulý týden jednaly expertní týmy ANO a KSČM o konkrétních prioritách programu, například o zavedení sektorové daně či systému růstu minimálních mezd. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš popsal tato setkání jako sondáž, konzultace či seznámení. „Navázali jsme pracovní kontakty, teď čekáme, jestli nám počínaje prezidentem přes naše předsedy vykolíkují terén, abychom věděli, v čem se pohybujeme,“ řekl Dolejš ČTK. Experti ANO podle něj žádný z návrhů KSČM hned nezavrhli. „Ale také se nedá říct, že bychom viděli vstřícnost,“ popsal jednání.

Filip na stranickém webu napsal, že komunisté navrhli zavedení sektorové daně ve výši 24 procent (19 procent běžná daň pro právnické osoby plus pět procent finanční sektor). „Výnos zvýšené části ve výši pět procent chceme vázat na Státní fond rozvoje bydlení. Záměrem tohoto opatření je získat finance na výstavbu nájemního bydlení a podpory výstavby komunitního bydlení pro důchodce,“ uvedl. Doplnil, že KSČM navrhla také zvýšit daň z dividend pro nerezidenty jako nástroj regulace odlivu zisku do zahraničí a růst minimální mzdy v následujících třech letech v hodnotě dvojnásobku růstu HDP.

„Všechny tyto naše návrhy jsou ve shodě s částí ČSSD. Vyzývám ČSSD, aby nás v tomto našem úsilí podpořila a zvážila podporu nově vznikající vládě jakoukoliv formou,“ uvedl. Je podle něj třeba odložit staré spory mezi ČSSD a KSČM.

Při hledání podpory pro druhou Babišovu vládu jednalo zatím hnutí ANO s komunisty a hnutím SPD například o prosazení zákona o obecném referendu či o postoji k těžbě surovin. Jednání s ČSSD Babiš přerušil s tím, že počká, až volební sjezd určí nové vedení strany. Sjezd v neděli Hamáčka jednáním s ANO pověřil. Kabinet se nesmí opírat o hlasy SPD. ČSSD současně vyzvala ANO, aby nenominovalo do vlády trestně stíhané osoby. Omezení je nasměrováno proti Babišovi, který je stíhán v dotační kauze Čapí hnízdo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek