Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Jsme připravení,“ burcoval Sobotka spolustraníky do voleb. Nechce voličům nabízet slohové cvičení

„Jsme připravení,“ burcoval Sobotka spolustraníky do voleb. Nechce voličům nabízet slohové cvičení

V Brně skončil dvoudenní volební sjezd sociálních demokratů. Strana má po včerejšku nové vedení s Bohuslavem Sobotkou v čele. Jeho vnitrostranická opozice neuspěla. Dnes si ČSSD schválila dlouhodobý program a napnula síly k nadcházejícím volbám, kdy ji čeká zásadní střet s hnutím ANO Andreje Babiše. Premiér Sobotka si před tímto klíčovým okamžikem věří.

Strana je podle Sobotky po dvoudenní sjezdu připravená. „Máme za sebou pozitivní a silný sjezd, to není úplně málo,“ řekl premiér spolustraníkům na závěr sjezdu.

Podle něj sjezdu předcházela „mediální masáž“ předpovídající katastrofu, což se prý nenaplnilo.

„Asi jsme zklamali naše politické protivníky, ale věřím, že jsme potěšili voliče. Lidi, kteří na nás spoléhají. Možná někteří zapochybovali, jestli jsme stále jejich opora a jestli to zvládneme (...), ale myslím si, že tento sjezd jasně ukázal, že jsme tady. Že jsme silnější a jednotnější, než jsme byli předtím. Že jsme připraveni na ten velký zápas, který nás čeká na podzim,“ řekl Sobotka.

Strana má po dnešku schválený dlouhodobý program, Sobotka ji vyzval, aby teď napnula síly k dokončení volebního programu. Nemá podle něj jít o „slohové cvičení“. Předseda strany zdůraznil, že ČSSD nemá vybrané lídry kandidátek. „Chci vás požádat o otevřenou debatu,“ uvedl.

Slovenský premiér a předseda vládní strany Směr-SD Robert Fico na sjezdu ČSSD v Brně poblahopřál českým sociálním demokratům k výsledkům tříletého působení ve vládě. Jsou podle něj lídry kabinetu, díky kterému je Česko na Slovensku vnímáno jako oáza stability, prosperity, klidu a důvěryhodnosti. Sociálnědemokratické strany v obou zemích podle něj mají vyvíjet tlak na zvyšování životní úrovně.

Sociálnědemokratické strany se musejí stát alternativou pro občany, aby vzdorovaly „extremistickým hnutím a polobláznům“ v politice, řekl Fico. Voliče takové subjekty získávají, protože „extremisti jsou dostatečně extrémní, poloblázni dostatečně blázniví“, uvedl. V souboji s nimi je podle něj nutné změnit rétoriku a zapomenout na politickou korektnost, která je projevem slabosti.