Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jsou i jiné možnosti než menšinová vláda hnutí ANO, řekl Bělobrádek po jednání se Zemanem

Jsou i jiné možnosti než menšinová vláda hnutí ANO, řekl Bělobrádek po jednání se Zemanem

Lidovci po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech nešetřili kritikou na adresu Andreje Babiše a hnutí ANO. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek svému bývalému koaličnímu partnerovi vytkl, že razí menšinovou vládu hnutí ANO, i když jen těžko získá důvěru sněmovny. Podle šéfa KDU-ČSL je tu řada dalších variant, včetně úřednické či polopolitické vlády. Lidovci jsou dle Bělobrádka připraveni k vládní spolupráci i podpoře menšinové vlády, ale nebyli hnutím ANO osloveni ani k jedné z variant, a tak odchází do opozice.

„Setrváváním na pozici pana Babiše, že nevyjednává s ostatními stranami a že trvá na své menšinové vládě, blokuje další jednání. Musí tu být snaha po kompromisu,“ zkritizoval Bělobrádek.

Podle šéfa KDU-ČSL je tu mnoho dalších variant, než aby vznikla menšinová vláda hnutí ANO. Lidovci by například podpořili polopolitickou či úřednickou vládu. Chystaná vláda Andreje Babiše dle jeho názoru důvěru sněmovny nezíská.

Lidovci také zkritizovali, že je hnutí ANO dosud nepředložilo návrh na uspořádání vedení sněmovny a jejích výborů. „Není možné, aby vítěz voleb nekonal,“ vzkázal šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Uspořádání Sněmovny podle něho ztěžuje i skutečnost, že není jasné, kdo bude v opozici a kdo v koalici. Lidovci proto budou podle Bartoška chtít po Babišovi, aby řekl, koho požádá o podporu menšinové vlády.