Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

K přijetí novely o ochraně zahraničních pracovníků před diskriminací chybí už jen kousek

K přijetí novely o ochraně zahraničních pracovníků před diskriminací chybí už jen kousek

Sněmovna propustila do závěrečného čtení vládní novelu, podle níž by úřad ombudsmanky dostal pravomoc kontrolovat, zda zahraniční pracovníci ze zemí Evropské unie nejsou v Česku diskriminováni kvůli cizí státní příslušnosti. Poslanci v dnešním druhém čtení nepodali žádné pozměňovací návrhy. Plénum by mohlo předlohu schvalovat v září.

Za zbytečnou ji pokládají opoziční občanští demokraté. „Jde o absurdní návrh zákona. Jeho absurdita se projeví tím, že budeme důsledně vyžadovat jeho plnění,“ uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Vláda by si podle něho měla vyžádat zprávy z ostatních členských zemí, zda v nich nejsou diskriminováni čeští občané, a navíc je konfrontovat s osobními zkušenostmi těchto lidí. Pokud by se objevily nesrovnalosti, ministři by je měli podle Stanjury řešit v unijních orgánech.

Novela přejímá do českého právního řádu evropskou směrnici a má zaručit cizincům z ostatních unijních zemí i jejich rodinným příslušníkům právo na rovný přístup k zaměstnání a k sociálním a daňovým výhodám. Stejné právo by měli mít Češi v ostatních státech unie.

Ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD) se vyslovil proti většině úprav, které požaduje ústavně-právní výbor. Úřad ombudsmanky by podle doporučení výboru neměl mít povinnost provádět průzkumy a rozbory výkonu práva volného pohybu občanů Evropské unie a vydávat zprávy o jeho naplňování. Chvojka uvedl, že směrnice je v tomto poměrně podrobná. Nechtěl by, aby Česko čelilo kritice nejen za její pozdní začlenění do právního řádu, ale také za její neúplnou nebo chybnou implementaci.

Petiční i ústavně-právní výbor navrhly posunout účinnost novely na leden 2018, když se původně předpokládala od loňského května. Ve Sněmovně norma leží od předloňského prosince. Bezpečnostní výbor k předloze stanovisko nepřijal, od členů zněly spíše kritické hlasy. Daniel Korte (TOP 09) označil sledování případné diskriminace za další neomarxistický nápad unie. Bohuslav Chalupa (ANO) soudí, že jde o směrnici pro směrnici.

Přístup k pracovním místům bývá podle vlády omezován požadavkem na určitou státní příslušnost. Zaměstnavatelé například neuznávají předchozí odborné zkušenosti zahraničních pracovníků nebo kvalifikace získané v jiném členském státě, případně dávají nepřiměřené požadavky na znalost českého jazyka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek