Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kameny na policisty i bitky mezi demonstranty. Prvomájové protesty mají první zadržené

Kameny na policisty i bitky mezi demonstranty. Prvomájové protesty mají první zadržené

V Česku se dnes konají tradiční demonstrace, průvody i politické mítinky. V Brně už musela kvůli střetu mezi krajní pravicí a anarchisty zasahovat policie, na kterou účastníci házeli kameny. Tři lidé jsou zadržení, pochodovalo se i na různých místech v Praze. 

Asi dvě stovky příznivců krajní pravice se dnes sešly na náměstí Svobody v Brně k prvomájovému pochodu. Dorazilo ještě více jejich odpůrců, kteří si přichystali taneční vystoupení nebo bubnování na bubny. Antifašisté umístili na brněnský časostroj plakát s nápisem „Co je absurdnější než tolerovat netoleranci", který jim členové krajní pravice strhli a několikrát prořízli nožem. Na Moravském náměstí se později oba tábory napadly a museli je oddělit členové antikonfliktního týmu. Pak dorazili těžkooděnci. Podle mluvčí jihomoravské policie Štěpánky Komárové policie zatím zadržela tři lidi, dva kvůli napadení policie.

Blok proti islámu v Praze

Několik desítek příznivců hnutí Blok proti islámu se dnes vydalo na protestní pochod z Letenské pláně v Praze před úřad vlády. S sebou měli vlajky a transparenty. V průvodu jelo několik vozů polepených hesly. Součástí protestu byla podpisová akce na podporu kandidatury současného prezidenta Miloše Zemana i v druhém volebním období.

Podle dohlížejících policistů se na Letné sešlo šest až sedm desítek lidí. S sebou měli kromě transparentů s hesly jako „Plány islamistů zhatí naši vepři boubelatí" nebo „Nejsem extremista, jen extrémně naštvaná máma", také české vlajky. Na dalších praporech pak měli českého lva s nápisem Za naši kulturu a bezpečnost.

Lidé rovněž podepisovali archy podporující kandidaturu Miloše Zeman pro další volební období. Zda jej podpořit, se účastníci akce ne vždy shodli. Jedni tvrdili, že Zeman je nejlepší prezident, druzí zase, že ho podpoří teprve tehdy, až sundá na Pražském hradě vlajku Evropské unie.

Anarchisté připomínají „justiční vraždy"

Několik desítek lidí se dnes sešlo na pražském Palackého náměstí na shromáždění připomínajícím "justiční vraždy" pěti anarchistů, kteří byli kvůli výbuchu bomby na dělnické demonstraci v květnu 1886 v Chicagu odsouzeni k trestu smrti. Nesli transparenty s nápisy Za dělnickou samosprávu, Proti státu a kapitálu, Vyvlastnit Agrofert nebo Konec ženské práce. Průvodem se vydali na Střelecký ostrov, kde chtějí v setkání pokračovat.

Senátor a člen platformy Idealisté.cz Jiří Dienstbier (ČSSD) v úvodním proslovu upozornil na to, že neplatí, že každý, kdo pracuje, za to dostane dobře zaplaceno. Není podle něj jisté, zda bude pro lidi v budoucnu dost práce. Varoval také před nástupem postfašistických hnutí a nacionalistů.


 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek