Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kluk, který prý založil sebevražednou Modrou velrybu, je ve vězení. Vše podle něj začalo jinak

Kluk, který prý založil sebevražednou Modrou velrybu, je ve vězení. Vše podle něj začalo jinak

Má stát za smrtí až 150 teenagerů po celé Evropě. Modrá velryba – nebezpečná sebevražedná hra ze sociálních sítí, se už podle policie objevila i v Česku. Co ale za zavrženíhodnou zábavou stálo původně? Mladík, který celou věc rozjel, vinu na smrti dětí popírá – mělo jít jen o marketingový tah.

Poprvé se o Modré velrybě v květnu loňského roku zmínil ruský tisk Novaja Gazeta, který propojil smrt 80 dětí a podezřelou skupinu F57 na sociální síti VKontakt (obdoba Facebooku) – všichni mrtví totiž do skupiny patřili. Zakladatelem měl být Filipp Lis zvaný Lišák, skutečným jménem Filip Budějkin (22), (F – Filip, 57 – dvě poslední čísla jeho telefonu).

Lišák tvrdí, že vytvořil fiktivní hru s plněním nevinných úkolů, jako je nakreslit si na ruku obrázek velryby či se jít na střechu podívat na východ slunce. Ale jen do chvíle, než se všechno zvrtlo...

Když v listopadu 2015 zemřela Irina Palenková (skutečným jménem Renata Kambolina) poté, co skočila pod vlak, začali členové skupiny sdílet pochybný obsah plný sebepoškozování a materiálů týkajících se sebevražd. To Budeikina podnítilo vymyslet „mýtus“ o jakési sebevražedné sektě, která obětem zadává úkoly vedoucí až k jejich smrti. Hra měla být podle serveru E-Bezpečí.cz jen marketingovým tahem, jak zvýšit návštěvnost skupiny.

Budeikin byl, jak nakonec sám vypověděl, překvapen, jak lidé reagují a že celé věci vůbec věří.

Sám Lišák pak skončil ve vězení. Ruská policie ho obvinila z podněcování k sebevraždě 15–17 lidí. Před soudem tvrdil, že skupina měla lidem přemýšlejícím nad sebevraždou čin naopak vymlouvat. Objevují se ale i zprávy o jeho výrocích, kde tvrdí, že mělo jít o jednoduchou „čistku“ lidstva.

Další zprávy a podrobnosti o nebezpečném fenoménu čtěte na webu Blesk.cz.

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>