Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kmoníček se jako první Čech setkal s prezidentem Trumpem. Oficiálně se tak stal velvyslancem

Kmoníček se jako první Čech setkal s prezidentem Trumpem. Oficiálně se tak stal velvyslancem

Hynek Kmoníček se představil americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a předal mu pověřovací listiny. Oficiálně se tak stal českým velvyslancem v USA. O schůzce Kmoníček informoval na svém twitteru.

„Jsem hrdý, že jsem první Čech, který se setkal s prezidentem Donaldem Trumpem," uvedl Kmoníček s tím, že všechny formality jsou vyřížené a že měl s šéfem Bílého domu příjemnou diskuzi, která měla správný směr.

 

Kmoníček, který je ve Washingtonu od poloviny března, předal v Bílém domě pověřovací listiny tři měsíce po Trumpově inauguraci hned v první skupině velvyslanců. Uspíšit jeho diplomatický start mu prý pomohlo americké ministerstvo zahraničí. Do sídla amerického prezidenta se Kmoníček podle snímku na svém twitterovém účtu dostavil s motýlkem v českých národních barvách.

Zda Kmoníček s Trumpem mluvil i o plánované cestě českého prezidenta Miloše Zemana do USA, není jasné. Ta se původně měla konat v dubnu, hradní kancléř Vratislav Mynář ale v pořadu Štrunc INFO.CZ připustil, že není jasné ani datum, ani forma případného setkání s Donaldem Trumpem. To samé redakci INFO.CZ dříve řekl i Kmoníček.

„Vyjednáváme agendu, čas, formát, všechno. Ve Washingtonu se rozhodnutí dělají často velmi narychlo a na poslední chvíli a tato administrativa je tím zatím typická. Prostě musíme být připraveni na všechno, a to budeme," uvedl Kmoníček.

O Zemanově pozvání od Trumpa k návštěvě Bílého domu informoval Ovčáček loni počátkem prosince. Trump tehdy podle mluvčího pozval Zemana v telefonickém rozhovoru. Podle některých diplomatů ale nemuselo jít o oficiální pozvání k návštěvě Bílého domu, ale jen o neformální frázi v rozhovoru.


 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek