Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komise prověřující změny u policie má hotovo. Budou padat trestní oznámení

Komise prověřující změny u policie má hotovo. Budou padat trestní oznámení

Poslanci, kteří rozkrývali spornou reorganizaci policie, podají dvě trestní oznámení a navrhnou změny právních předpisů a pravidel práce olomouckých žalobců.

Kromě dvou trestních oznámení navrhnou sněmovně dvě novely právních předpisů z oblasti trestního práva. Podle předsedy komise Pavla Blažka (ODS) by se jedna z novel mohla týkat například vyšetřování trestné činnosti státních zástupců. „Za další jsme přijali jedno usnesení, které žádá vládu, aby se zabývala určitými aspekty fungování Vrchního státního zastupitelství v Olomouci,“ řekl Blažek. Bližší podrobnosti k trestním oznámením neuvedl.

Reorganizace vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji i někteří žalobci. Komise se zabývala podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů a žalobců.

Trestní oznámení musí být podepsáno do 31. ledna, kdy mandát komise skončí. Tento den by také měly být uzavřené a připravené materiály, které poputují k vedení sněmovny. To je pak zařadí na program schůze. Na plénu poprvé veřejně zazní závěrečná zpráva i usnesení, o kterých následně budou poslanci hlasovat.

Blažek řekl, že nechce nikoho napínat, doufá, že se výsledky vyšetřování dostanou na plénum co nejdříve. „Za sebe říkám, čím dříve tím lépe,“ uvedl.

Vyšetřovací komise začala pracovat 11. července. První výslechy svědků následovaly v srpnu a některé se protáhly dlouho do noci. Místopředseda komise Martin Lank (Úsvit) dnes novinářům řekl, že poslanci měli 16 schůzí a vyslechli 21 svědků. Výslechy trvaly 64 hodin. „Sešlo se nám 4 128 stran nejrůznějších dokumentů,“ dodal Lank.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek