Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komunista Ondráček napoprvé neuspěl. Do čela komise pro kontrolu GIBS ho poslanci nezvolili

Komunista Ondráček napoprvé neuspěl. Do čela komise pro kontrolu GIBS ho poslanci nezvolili
Poslanci v první kole nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci bezpečnostních sborů. V tajné volbě získal 85 hlasů ze 186 odevzdaných hlasů, kvórum pro zvolení bylo 94 hlasů. Volba předsedů komisí je dvoukolová. Druhé kolo volby, v níž by měl být Ondráček opět jediným kandidátem, by se mohlo uskutečnit v úterý. Pokud by Ondráček nebyl případně zvolen ani ve podruhé, v lednu by se uskutečnila volba nová. 
 

Ondráčkova nominace do čela komise opět vzbudila spory kvůli jeho působení za socialismu. Vít Rakušan (STAN) ještě před volbou znovu vyzval klub KSČM, aby nominaci zvážil. Rakušan zdůraznil, že nezpochybňuje Ondráčkovu odbornou erudici, ale předsedou komise by podle něho neměl být člověk, který „vystupoval v roce 1989 s obuškem v ruce proti demonstrantům“. Předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek soudí, že KSČM není nejen reformovaná, ale ani reformovatelná.

Kandidaturu Ondráčka naopak hájil předseda komunistické frakce Pavel Kováčik, podle kterého by se poslanci neměli nechat „hnát na barikády hlavním směrem kritického myšlení provokovaného některými prezidentskými kandidáty“. Zjevně tím narážel na výzvy podnikatele a textaře Michala Horáčka. Rovněž předseda KSČM Vojtěch Filip nabádal, aby Sněmovna nesloužila kampani jednoho z prezidentských kandidátů. Zdůraznil, že Ondráček má bezpečnostní prověrku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek