Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Končící jihočeský hejtman Zimola se hájil u Zemana. „Vše byly výmysly, nepravdy a lži," řekl mu

Končící jihočeský hejtman Zimola se hájil u Zemana.  „Vše byly výmysly, nepravdy a lži," řekl mu

Odcházející jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) se odpoledne na vlastní žádost sešel s prezidentem Milošem Zemanem, kterému vysvětlil kauzy posledních několika měsícíců. Zeman mu prý vyjádřil své sympatie, o přímou podporu v nadcházejících poslaneckých volbách ho Zimola údajně nežádal. Z vedení kraje hejtman odstoupí zítra.

Zimola na následné tiskové konferenci řekl, že doufá, že vedení ČSSD nebude zasahovat do kandidátky na jihu Čech, ve které je Zimola momentálně na posledním místě. Spekulace o tom, že by ze strany odešel, hejtman odmítl.

V následujících týdnech chce veřejně vysvětlit obě kauzy, se kterými je spojovaný. Tedy vysoké odměny ve společnosti Jihočeské nemocnice, které dostával předseda představenstva Martin Bláha, a také výstavbu rekreačního domku na Lipně, který Zimolovi nechal postavit právě Bláha. K druhé kauze si prý hejtman nechává vypracovat nezávislý audit.

Zimola nadále trvá na tom, že jeho odstoupení je výsledek „brutálního politického tlaku, kterému byl v posledních zhruba šesti týdnech vystavený." Cílem tlaku z jihočeské politiky měl být rozpad stávající koalice, hejtman nevylučuje, že podíl na jeho pádu mělo i vyšší vedení ČSSD.

To předseda strany Bohuslav Sobotka opakovaně odmítá. „Vedení ČSSD nemá s kauzou chaty Jiřího Zimoly ani se záležitostí mnohamilionových odměn některých lidí ve vedení jihočeských nemocnic nic společného. Tyto kauzy ale bohužel ČSSD vážně poškodily, a to nejenom v jižních Čechách," uvedl Sobotka tento týden.

Zimolu ve vedení kraje zítra na mimořádné schůzi zastupitelstva nahrádí Ivana Stráská, rovněž z ČSSD. Novou koaliční dohodu dnes zástupci sociální demokracie podepsali s uskupením Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a hnutím Jihočeši 2012. Subjekty budou vládnout kraji s těsnou většinou zastupitelů, v součtu jich mají 28 z 55.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek