Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec HateFree Culture. „Dozvěděli jsme se to z médií,“ říká pro INFO.CZ koordinátor projektu

Konec HateFree Culture. „Dozvěděli jsme se to z médií,“ říká pro INFO.CZ koordinátor projektu

Úmysl ministra pro lidská práva Jana Chvojky (ČSSD) neprodloužit vládní projekt HateFree Culture jeho pracovníky překvapil. „Dozvěděli jsme se to z médií,“ uvedl pro INFO.CZ koordinátor projektu Lukáš Houdek. Vládní projekt, který bojuje proti nenávisti a předsudkům, se podle ministra pro lidská práva ocitl ve slepé uličce. Skončit by měl v dubnu. 

Podle Houdka se pracovníci HateFree Culture s ministrem od jeho nástupu do funkce ještě nesešli. O Chvojkově úmyslu neprodloužit projekt i o výtkách, které k němu ministr má, se dozvěděli z médií.

Schůzka s ministrem ohledně fungování projektu by se totiž dle jeho koordinátora měla odehrát v nejbližších dnech. „Nejspíše by měla být zítra,“ myslí si Houdek. Komentovat výroky ministra Chvojky na adresu HateFree Culture Houdek odmítl. „Nejdřív bych o tom chtěl mluvit s ním,“ řekl Houdek.

Ministr Chvojka ve vyjádřeních pro média zdůraznil, že projekt považoval od počátku za časově omezený a neuvažuje o jeho prodloužení. „Kampaň se dostala do slepé uličky. Nejvíce pozornosti nakonec přitahuje její pozadí, financování a personálie s ní spojené, méně už její obsah,“ zkritizoval Chvojka projekt v rozhovoru pro časopis Týden.

Kampaň, která se zaměřuje na boj proti nenávisti a předsudkům, vyvolávala kontroverze prakticky po celou dobu svého dvouletého působení. Kritici projektu vytýkali, že je příliš „sluníčkářský“, nelibost budila také skutečnost, že se jedná o vládní projekt, který je financován ze státního rozpočtu. Většinu výdajů nicméně pokryly zahraniční granty, Úřad vlády se na provozu podílel necelými osmi miliony korun.

Kritiku vyvolalo také zjištění Mf Dnes, že někdejší šéf projektu HateFree Nikola Křístek zároveň působil i ve sdružení AISIS, kde si jako jediný uchazeč přišel na zakázkách na pět miliónů korun. Podle ministra pro lidská práva takto v žádném případě postupovat nelze. „Pan Křístek udělal projektu medvědí službu,“ podotkl Chvojka pro Týden.

Negativní pozornost k projektu přitáhl i jeho mediální analytik Jaroslav Cerman, který se připojil k volebnímu týmu prezidentského kandidáta Michala Horáčka. „Pokud by někdo ze zaměstnanců zároveň pracoval pro některého politika, považoval bych to za stejně problematické,“ tvrdí ministr pro lidská práva. 

Za prodloužení projektu se přimlouvá Chvojkův předchůdce v úřadu Jiří Dienstbier. „V současné napjaté době považuji projekt za prospěšný, protože vysvětloval a uváděl na pravou míru hoaxy, nepravdy a škodlivé stereotypy, jež se šíří veřejným prostorem,“ zdůraznil exministr pro Týden.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek