Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec hejtmana Zimoly. Kvůli aféře kolem vedení nemocnic se rozpadla jihočeská koalice

Konec hejtmana Zimoly. Kvůli aféře kolem vedení nemocnic se rozpadla jihočeská koalice

Jihočeská koalice ČSSD, ANO a Jihočechů 2012 se půl roku po volbách rozpadla. Jde o vyvrcholení aféry kolem krajských nemocnic. Krach je výsledkem smírčího jednání, na kterém hnutí ANO požadovalo změnu radních včetně hejtmana Jiřího Zimoly. Sociální demokraté na to nepřistoupili, zástupci hnutí ANO následně vypověděli koaliční smlouvu. 

ANO kritizovalo sociální demokraty kvůli zdravotnictví, které spadá do gesce ČSSD. Opoziční strany před několika dny uvedly, že předseda představenstva krajské organizace Jihočeské nemocnice Martin Bláha ročně pobírá 7,2 milionu korun. Na tento fakt poukazuje i ANO.

Opoziční strany tvrdí, že prostřednictvím platu pro Bláhu kraj vyvádí z nemocnic peníze. Argumentují tím, že Bláha nechá stavět na svém pozemku v Lipně nad Vltavou rekreační dům pro jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu a jeho náměstka Jaromíra Slívu (oba ČSSD). Zimola uvedl, že nijak nepochybil, že část peněz už Bláhovi uhradil a zbytek doplatí po kolaudaci domu.

Opoziční zastupitelé chtějí v následujících týdnech svolat mimořádné zastupitelstvo. Hejtman Zimola zatím zůstává ve funkci. ANO uvažuje o tom, že by na místo hejtmanky navrhlo hejtmanovu náměstkyni Lucii Kozlovou (ANO).

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek