Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kontrolorka unijních miliard kritizuje Babiše: kvůli jeho střetu zájmů přicházíte o peníze

Kontrolorka unijních miliard kritizuje Babiše: kvůli jeho střetu zájmů přicházíte o peníze

Zatímco ministerstvo financí oslavuje zdařilé vyčerpání dotací za období 2007 až 2013, kde Česko nedočerpalo necelou jednu miliardu eur, v Evropském parlamentu panuje kolem peněz proudících do srdce Evropy skepse. Střet zájmů ministra financí Andreje Babiše (ANO) totiž prý vychází Česko draho a je možné, že se dotace v budoucnu úplně zastaví. V rozhovoru pro Blesk.cz během kongresu Evropské lidové strany na Maltě to řekla předsedkyně Výboru rozpočtové kontroly Evropského parlamentu Ingeborg Grässle (CDU).

Češi na vládním angažmá Andreje Babiše tratí, a dokud se skutečně nevzdá svého podnikání, budou tratit i nadále. To prohlásila německá europoslankyně ve službách strany Angely Merkelové směrem ke střetu zájmů, který zatím šéf hnutí ANO vyřešil převodem majetku do svěřenského fondu. Ten spravuje jeho partnerka a budoucí manželka Monika.

Ingeborg Grässle v rozhovoru pro Blesk.cz ale nemluvila jen o Babišovi. Vysvětlila také, proč by Česko mělo platit, pokud nepřijme migranty v rámci unijních kvót, nebo jak vidí jako kontrolorka rozpočtu odchod Británie z EU.

Vy jste kritizovala už několikrát našeho ministra financí. Jsou to tři roky, co jste proti němu vystoupila poprvé. Trváte si na svých slovech? Je podle vás pro Českou republiku stále problémem?

Není to on jako osoba. Myslím, že je docela milý. Ale o tom to není. Problémem je, že tato konstrukce – mít majitele tolika společností a zároveň příjemce evropských dotací ve vládě, která se zodpovídá Evropské unii za jejich kontrolu – je obrovský střet zájmů. A to se nezměnilo.

Očekávala bych, že skutečně prokáže svou nezávislost, že bude každý den znovu a znovu dokazovat, že nemá skutečně nic, vůbec nic společného s rozhodnutími v těch firmách. Bylo pro mě obrovským překvapením, že to neudělal. Nebojuji proti němu osobně, ale musím bojovat proti tomuto problému. Musím chránit finanční zájmy Evropské unie.

720p 480p 360p 240p
Předsedkyně výboru kontrolujícího unijní rozpočet Ingeborg Grässle (CDU) o střetu zájmů ministra financí Andreje Babiše (ANO): Peníze už jste kvůli němu ztratili a budete je ztrácet nadále. Komise Česko kontroluje častěji než ostatní...

Pro mě je to jasné. Česká republika co se týká střetu zájmů, udělala už krok kupředu. Čeští politici pracují na řešení. Pokud by se to nevyřešilo, Česko bude dál přicházet o evropské peníze. Skončí to tím, že nedostane žádné. Proto vyzývám politické elity u vás, aby to celé vyřešily.

Evropská unie vytvoří legislativu, aby nebylo možné vlastnit firmy a zároveň být funkcionářem. Ale pořád to musí být poté implementováno do národních zákonů. Práce je tedy stále před námi. Ráda bych od ministra financí slyšela, že skutečně ukázal čisté ruce…

Řeší se konflikt zájmů Andreje Babiše i v Evropském parlamentu, mezi poslanci? Nevím o žádném dalším jemu podobném příkladu ve vládě některé západoevropské země…

Jen nerada bych viděla nějaké další podobné příklady. Ale nikdy nevíte. Politická krajina se tak rychle mění v členských zemích EU. Možná o dalších příkladech jen nevím. Možná tu jsou, ale skryté. Ale neměly by vůbec existovat. To je důležité. Proto by to Evropská unie měla ošetřit zákonně.

Vy jste předsedkyní výboru rozpočtové kontroly, jak si stojí Česká republika se svými projekty a čerpáním evropských peněz?

Žádná jiná země nemá v mém výboru takové zastoupení. Myslím, že jsou tam tři. Se všemi vycházím, protože jsem jim vysvětlila, že nejde o případ Babiš, ale o to, že to nařízení by mělo bojovat proti střetu jako takovému. Co se týká České republiky, je to rok od roku jiné. Bylo více jednotlivých problémů, když EU nějaké v souvislosti s Českem objevila, šla proti nim. Ale pořád je tu systematický problém. Dokud existuje ten obrovský střet zájmů, EU si nemůže být jistá, že jsou ty problémy vyřešeny. Proto to zůstává na stole.

Takže podle vás ministr Babiš způsobuje České republice problémy přímo co se týká projektů, na které jsou poskytovány dotace?

Samozřejmě je to problém. Pokud se nemůžete spolehnout na ty samotné autority, pokud se nemůžete spolehnout na to, že tam není střet zájmů, tak jste nespolehlivý. Proto Evropská komise dělá v Česku více kontrol než v jiných zemích.

Může na tom tedy Česko tratit finančně? Může přicházet o peníze z dotací?

Myslím, že už jste peníze ztratili a budete je ztrácet nadále. Samozřejmě.

Čtěte pokračování rozhovoru na Blesk.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek