Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kosovské migranty držely české úřady protiústavně, rozhodl i soud. V detenci byly i děti

Kosovské migranty držely české úřady protiústavně, rozhodl i soud. V detenci byly i děti

Padesátidenní zajištění migranta z Kosova se dvěma dětmi v Bělé-Jezové v roce 2014 znamenalo porušení jejich základních práv. Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl jejich stížnosti, soudce Jan Filip začal v 09:00 číst obsáhlé odůvodnění. Umístění rodiny do zařízení pro zajištění cizinců na Mladoboleslavsku nebylo podle stížnosti přiměřené ani nezbytné.

Muž se tříletým a šestiletým dítětem v roce 2014 přešli srbské hranice. V Maďarsku je zadrželi, podali tam žádost o azyl. Následně ale vyrazili vlakem směrem do Německa. Cesta skončila po kontrole na břeclavském železničním nádraží. Policie rozhodla o zajištění otce a později o jeho předání do Maďarska podle takzvaných dublinských nařízení. V Bělé-Jezové byl i s dětmi od 16. března do 5. května 2014.

Kosovci se proti rozhodnutí o zajištění neúspěšně bránili u Krajského soudu v Brně a následně u Nejvyššího správního soudu. V ústavní stížnosti poukazovali na délku zajištění i nedobré materiální podmínky pro děti v Bělé-Jezové. Stížnost zmiňovala také psychické dopady na život rodiny, nejistotu ohledně budoucnosti, absenci aktivit a her s ostatními dětmi. Stížnost jako přiměřenější alternativu uváděla umístění v přijímacím středisku pro žadatele o azyl v Zastávce u Brna.

„Již v roce 2010 štrasburský soud konstatoval, že zajišťování dětí v imigrační detenci je porušením zákazu špatného zacházení. Toto soud loni velmi důrazně potvrdil, když v pěti případech proti Francii shledal porušení článku 3 Úmluvy, který zakazuje nelidské a ponižující zacházení. V jednom případě byla rodina v zajištění jenom sedm dní. Abychom neporušovali základní práva těchto dětí, musíme již nyní vytvořit dostupné alternativy k detenci, tedy prostředí, kde rodiny budou moct počkat bez zbavení osobní svobody, dokud se nevyřeší jejich návrat nebo přesun do jiné země EU,“ uvedla pro INFO.cz Šárka Dušková, právnička Fóra pro lidská práva, které rodině poskytovalo právní poradenství.

Rodina kosovských migrantů nyní zvažuje další postup. „Úspěch je jenom částečný, zvažujeme další právní kroky,“ řekl INFO.cz advokát Filip Schmidt, který rodinu před Ústavním soudem zastupoval. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek