Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kvůli vědomému šíření HIV poslal soud muže ze Zlínska na osm let do vězení. Jednoho muže nakazil, vinu ale odmítá

Kvůli vědomému šíření HIV poslal soud muže ze Zlínska na osm let do vězení. Jednoho muže nakazil, vinu ale odmítá

Pavel Sousedík měl podle obžaloby sexuální styk s muži, aniž by je o své nemoci informoval. Jednoho nakazil a druhého riziku nákazy vystavil. Muž z Vizovic na Zlínsku ale vinu odmítá a tvrdí, že partnerům o své nemoci předem řekl a s nakaženým navíc údajně pohlavní styk vůbec neměl. Sousedík má jít podle rozhodnutí soudu na osm let do vězení, hrozilo mu přitom až 12 let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný. Obžalovaný se proti němu odvolal.

 

Předsedkyně senátu Iveta Šperlichová označila Sousedíkovo jednání za sobecké, zavrženíhodné a nezodpovědné. „S vědomím, že trpí závažnou nemocí, opakovaně poučován odborným lékařským personálem, jak se má chovat, jak je to nakažlivé, čeho se má vyvarovat, přesto toho nedbal a dopadlo to tak, že pana poškozeného tímto virem nakazil. Uspokojení vlastních potřeb upřednostnil nad zdravím a životem dalšího člověka,“ uvedla Šperlichová.

Podle státního zástupce Lea Foltýna nakazil Sousedík v červnu 2013 ve svém bydlišti čtyřiatřicetiletého muže a v říjnu 2014 měl nechráněný pohlavní styk s pětačtyřicetiletým mužem v hotelu v Brně. Druhý z mužů nebyl podle Foltýna nakažen jen shodou šťastných náhod, což nezáleželo na vůli obžalovaného. Třiapadesátiletý Sousedík je stíhán pro těžké ublížení na zdraví a šíření nakažlivé lidské nemoci.

Obžalovaný je HIV pozitivní od roku 2005, dříve se léčil i na syfilis. U soudu řekl, že se HIV nakazil, když poskytoval první pomoc při dopravní nehodě. Vinu na nakažení mladšího z poškozených odmítl, tvrdí, že žádný sex s ním neměl. Nechráněný pohlavní styk s druhým z mužů přiznal s tím, že ho o své nemoci informoval. Rozsudek označil Sousedík za zaujatý a na místě se odvolal. Státní zástupce si ponechal lhůtu pro podání odvolání. Trest podle něj odpovídá i způsobu života obžalovaného.

Podle znalkyně, lékařky Markéty Petrovové, byl Sousedík opakovaně poučen, jak se při své nemoci má chovat. Znalkyně však jeho chování označila za rizikové. Nakažený muž u soudu dříve řekl, že se o Sousedíkově nemoci dozvěděl až den po nechráněném pohlavním styku s ním. Starší z mužů u soudu tvrdil, že mu Sousedík o svém nakažení virem HIV řekl při první schůzce. Při výslechu na policii potvrdil, že spolu měli nechráněný styk.

Sousedík čelí obžalobě i u Okresního soudu ve Zlíně. Podle policie bral jako komisař, který měl na starost zkoušky odborné způsobilosti žadatelů o zbrojní průkaz, úplatky. Obviněn byl z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Pokud bude uznán vinným, hrozí mu v této věci až deset let. Hlavní líčení zatím nařízeno nebylo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek