Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lékárny čeká revoluce. Doktoři budou posílat recepty pacientům SMSkou

Lékárny čeká revoluce. Doktoři budou posílat recepty pacientům SMSkou

Kolaps jako při zavádění centrálního registru vozidel v lékárnách nehrozí, ujišťuje lékárníky vedení Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Za půl roku začne naostro pracovat obří elektronický systém, ve kterém se budou ověřovat všechny recepty na léky. Recepty pak budou lékaři kromě papírové průvodky moci poslat pacientovi také zabezpečenou SMS zprávou, jako soubor formátu pdf s heslem nebo přes aplikaci v mobilu. Uvedl to ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta.

Chroničtí pacienti by tak mohli dostat recept na dálku. Umožnit to má vyhláška, kterou chystá ministerstvo zdravotnictví a s níž ústav počítá.

Elektronické recepty budou od prvního ledna povinné. V ministerské vyhlášce by také měly být výjimky. Třeba při stavu nouze, výpadku elektřiny či internetu by mohl lékař použít tužku a papír. Tyto recepty by digitalizoval posléze lékárník.

Nová vyhláška ale zatím není a podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby lékárníkům chybějí informace a mají obavy. „Zásadní problém je pomalá legislativa ze strany ministerstva. Zpoždění je neúměrné,“ stýská si Chudoba.

Celý článek si můžete přečíst na webu E15.cz.