Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidé na Vysočině udávají své sousedy kvůli kouřícím komínům. Úředníci jinak kontroly neprovádí

Lidé na Vysočině udávají své sousedy kvůli kouřícím komínům. Úředníci jinak kontroly neprovádí

Novou pravomoc kontrolovat, čím lidé topí v domácích kotlích, zatím využívají úředníci čtyř největších měst na Vysočině hlavně na základě stížností na nadměrný kouř z komína. Jihlavský magistrát zahájil osm kontrol, žádnou pokutu zatím nedal. Třebíčští úředníci prověřovali kotle pětkrát, v jednom případě nařídili majiteli odstranit technický problém u kouřovodu, vyplynulo z ankety ČTK. Změnu přinesla novela zákona o ovzduší, prověrky domácích kotlů zákon umožnil od ledna.

Jihlavský magistrát má za úkol provádět kontroly v krajské Jihlavě a v dalších 78 obcích svého správního obvodu. Pracovníky kvůli tomu nepřibíral. Prověrky, které zatím úředníci udělali, ve všech případech vyplynuly ze stížností lidí.

„Nepředpokládá se tedy, že by úřad dělal kontroly z vlastní iniciativy, jednoduše proto, že na to nemá pracovní síly,“ uvedl mluvčí radnice Radek Tulis. To podle mluvčího neznamená, že by lidé měli bez obav topit plasty nebo pneumatikami. „Pokud úřad dostane podnět, musí kontrolu vykonat a postupovat podle zákona včetně ukládání postihu,“ sdělil.

Lidem, kteří by úředníky domů nepustili, hrozí postih až 50 000 korun, stejně jako za topení nevhodným materiálem, kupříkladu odpadem či uhelným prachem. Kontroly mohou provádět obce s rozšířenou působností.

Úředníci třebíčské radnice udělali kvůli přijatým stížnostem na příliš kouřící komíny čtyři kontroly v obytných domech a další v provozovně. „V jednom případě bylo uloženo nápravné řízení, v ostatních nebylo prokázáno porušení zákona o ochraně ovzduší,“ uvedla mluvčí úřadu Irini Martakidisová. Ani na tomto úřadě nebyli kvůli růstu agendy přijati noví pracovníci.

Orgán ochrany ovzduší v městském úřadě ve Žďáru nad Sázavou dostal od začátku roku dva podněty týkající se kouřících komínů z domácností. „Šetřením nebylo prokázáno důvodné podezření na nedodržování povinností vyplývajících ze zákona,“ uvedla mluvčí úřadu Nikola Adlerová. Stěžovatelé se znovu neozvali.

Odbor životního prostředí v Havlíčkově Brodě zatím kontroly kotlů neprováděl, nedostal prý žádnou opodstatněnou stížnost. Ani v těchto dvou naposled jmenovaných městech se úřady kvůli kontrolám nerozrostly.