Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidé se mi za kroužkování omlouvali, tvrdí poslanec Hlavatý. Útěk zpět do Senátu plánuje navzdory Babišovi

Lidé se mi za kroužkování omlouvali, tvrdí poslanec Hlavatý. Útěk zpět do Senátu plánuje navzdory Babišovi

Jako senátor byl majitel textilní firmy Juta Jiří Hlavatý na posledním místě kandidátky hnutí ANO do parlamentních voleb, díky kroužkování se však do Sněmovny nakonec dostal. Pak začaly veletoče: Hlavatý totiž podle všeho netušil, že kvůli zvolení přijde o své senátorské křeslo, a nestačil se divit. Mluvil o podvodu nebo návratu totality a drsně se obořil na své voliče. Teď znovu potvrzuje, že chce zpět do Senátu – a to i přes nesouhlas Andreje Babiše.

„Já jsem se rozhodl, že budu kandidovat na senátora, a to je definitivní. Budu,“ uvedl Hlavatý v rozhovoru pro Hospodářské noviny a server Aktuálně.cz. Jeden z nejbohatších lidí Česka s odhadovaným majetkem asi šest miliard korun tak dále čeří politické vody, naposledy prohlásil, že by doplňovací senátní volby, které vyjdou daňové poplatníky na několik milionů korun, měli zaplatit právě voliči, kteří ho kroužkováním poslali do lavic Poslanecké sněmovny.

Hlavatého okázalá vyjádření do médií nicméně již přitáhla pozornost jeho stranického šéfa Andreje Babiše, od kterého schytal pořádnou kritiku. „Je to špatně a nesouhlasím s tím. Může se stát, že nevěděl, že mu zvolením do Sněmovny zanikne post senátora. Ale způsob, jakým to komentoval, že jde znovu do senátních voleb a mají to zaplatit voliči, to je absurdní. Asi si to měl zjistit dopředu,“ komentoval Babiš kroky poslance ze své kandidátky.

Hlavatý nicméně nyní tvrdí, že to, že mají doplňovací volby zaplatit lidé, kteří ho kroužkováním poslali do Poslanecké sněmovny, myslel jen jako nadsázku. Dodal přitom, že se mu za ono kroužkování lidé nyní údajně omlouvají. „Říkají mi, že přece volby nejsou jen o tom, aby se z nich vygenerovali poslanci, ale že to je i určitá forma podpory, dávají hlas těm, kterých si váží. Na tom něco je,“ řekl Hlavatý.

Přesto však současný poslanec se senátorskými ambicemi po svém zvolení do parlamentních lavic tvrdil, že se cítí být podveden. „Vracíme se zpátky do totality," hřímal pro Deník. „Měl bych si svobodně zvolit, jestli budu v Poslanecké sněmovně nebo zůstanu senátorem. Ti, kdo byli zvoleni, by měli mít možnost si vybrat. Nikoliv, aby jim zákon nařizoval, že zvolením jim mandát automaticky končí. Takhle jsem se stal obětí. Nikdo mě na to ani neupozornil. Pokud bych se rozhodl nebýt poslancem, tak dnes končím v politice,“ dodal poslanec.