Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidem v nouzi bydlení zajistí stát, schválila vláda. Je to nakupování hlasů, kritizuje osekaný návrh opozice

Vláda odsouhlasila návrh zákona o sociálním bydlení. Normu, které má pomoci desítkám tisíc lidí v bytové nouzi, si vytyčila jako prioritu. Dlouhé měsíce se ale kolem ní vedly mezi koaličními partnery spory. Na dnešní jednání se tak dostala částečně „vykostěná“ verze zákona. Normě to ale dává šanci, že by mohla být schválená do podzimních voleb. I když ministerstvo pro místní rozvoj vedené Karlou Šlechtovou (za ANO) dál trvá na svých výhradách.

Současný návrh je například mnohem vstřícnější směrem k obcím. Ten původní jim přikazoval nabídnout nájemní byt každému, kdo dnes pobírá příspěvek na bydlení. Stát jim v tom měl finančně pomoci. Podle současného návrhu by už šlo jen o jejich dobrovolnost. Zbytek žadatelů by měl zaopatřit Státní fond rozvoje bydlení.

Zákon teď zamíří do parlamentu, kde by se mohlo hrát o hlasy hnutí ANO. Ministryně Šlechtová se dnes zdržela hlasování. Požaduje zúžení cílové skupiny a povinnou sociální práci. „Vláda po dvaceti letech schválila zákon o sociálním bydlení. Sliboval ho Topolánek, schválil Sobotka a Bělobrádek. Babiš se zatím zdržel podpory a doufáme, že v parlamentu bude ANO podporovat zákon tak, jak slíbilo před minulými volbami,“ popisuje pro INFO.CZ Štěpán Ripka z iniciativy Mít svůj domov.

Opozice dnes projednávaný návrh zákona kritizovala. „Bohužel ani zpracovatel zákona vlastně neví, jak má systém sociálního bydlení v praxi fungovat. Teď to vypadá, že každý, kdo se přihlásí, dostane sociální byt. Bez ohledu na to, zda se žadatel snaží pracovat, práci hledat, zda posílá děti do školy, nebo jen natahuje ruce po státu a sociálních dávkách. Bohužel se na konečné podobě zákona podepisují blížící se volby a snahy politických stran nakupovat voliče prostřednictvím rozdaných bytů," uvedla před jednáním expertka ODS pro sociální oblast Lenka Kohoutová.

Na nedostatky současné verze upozorňovala i Strana zelených. “Poslední verze zákona podle všeho nemá pojistky, které by zabránily výstavbě sociálních bytů ve vyloučených lokalitách. Řada lidí z ubytoven se navíc může ocitnout za pár let na ulici, až budou dávky do ubytoven plošně zrušeny, ale oni nedostanou nabídku na nájem v sociálním bytě. Zákon jim totiž neposkytuje dostatečně silnou garanci sociálního bydlení,” uvedl odborník na sociální věci SZ Tomáš Tožička.

Na problém s plošným ukončením vyplácení dávek upozorňovala i iniciativy Mít svůj domov. Před začátkem jednání mluvila o slibu ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové ustanovení změnit. Ta dnes ale pozměňovací návrh nakonec nenačetla. Stát by se tak mohlo ještě v parlamentu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek