Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Lidovci chtějí jít do voleb se STAN. Budou muset dosáhnout na 10 procent

Lidovci chtějí jít do voleb se STAN. Budou muset dosáhnout na 10 procent

Lidovci chtějí jít do voleb se Starosty a nezávislými v rámci otevřené koalice. Rozhodli o tom na dnešní celostátní konferenci. Padly tak úvahy, že by se mohli spojit do nové politické strany. 

Pro strany to znamená, že v podzimních volbách budou muset překročit minimálně desetiprocentní hranici. Kvóta totiž v rámci koalice narůstá. Pokud by se stranám podařilo domluvit na společné straně, nebo kandidátce lidovců se zastoupením osobností STAN stačilo by jim pět procent. Rozhodnutí pro řešení formou koalice sebou ovšem nese riziko, že pokud společně deseti procent nedosáhnou, nedostane se do Sněmovny ani jedna ze stran.

V posledním lednovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd z by lidovci získali 6,5 procenta, zatímco jejich noví spojenci z řad Starostů a nezávislých jen procento.

První místopředseda STAN Vít Rakušan uvedl v České televizi, že varianta přímé koalice je možná. Návrh lidovců podle něj projedná zřejmě příští týden celostátní výbor hnutí.

Lidovci před dnešním jednáním zmiňovali i možnost vzniku společné integrační strany pro volby do Sněmovny, kterou již dříve schválil výbor STAN, nebo pozvání zástupců STAN na lidovecké kandidátky. Šéf STAN Petr Gazdík dorazil na dnešní jednání lidovců a s novináři hovořil o vytvoření integrační strany i koalice. Vyloučil ale to, že by byli zástupci STAN na kandidátce jiné strany.

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík vítá dnešní rozhodnutí celostátní konference KDU-ČSL jít s jeho hnutím do sněmovních voleb ve dvojkoalici. "Je to odvážné rozhodnutí," řekl Gazdík ČTK. Uvedl, že celostátní výbor STAN o dvojkoalici zatím nerozhodl, učiní tak v nejbližších týdnech.

"Toto rozhodnutí KDU-ČSL svědčí o její upřímné snaze, aby prodemokratické nesocialistické síly neztratily vliv na dění v naší zemi," prohlásil Gazdík. 

V regionech lidovci určitou formu spolupráce většinou podporují, často ale odmítají možnost vytvoření integrační strany. Kraje se většinou obávají toho, že by v takovém případě KDU-ČSL jako značka ve volbách vůbec nefigurovala a nová strana by se nestihla u veřejnosti vžít.

Libereckého hejtmana Martina Půtu (STAN) rozhodnutí KDU-ČSL nepřekvapilo. "Myslím, že bylo předvídatelné, protože dlouhodobě vysílali signály, že vytvoření integrační strany krátce před volbami pro ně znamená opustit značku, kterou dlouhodobě budují," řekl ČTK. Dotázaní představitelé STAN v krajích vesměs v rozhodnutí KDU-ČSL nevidí problém, považují ho za rozumný krok, ale poukazují na to, že dvojkoalice bude muset pro vstup do Sněmovny získat víc než deset procent hlasů.

Skeptičtí politologové

Na tuto nutnou hranici poukazují i oslovení politologové, není podle nich úplně jisté, že ji takový subjekt překročí. "Nelze předpokládat, že součtem preferencí dostaneme číslo podpory koalice, obě uskupení mohou společnou kandidaturou o část voličů přijít, někdo naopak může přibýt," sdělil ČTK politolog Kamil Švec. Odhadnout, zda se nová dvojkoalice dostane do Sněmovny, je podle politologa Jana Outlého věštěním z křišťálové koule. "Rozhodně není jisté, že by tu hranici překonaly," řekl. Na druhé straně je však podle něj možné, že spojení bude mobilizovat voliče, jimž jsou obě strany sympatické, ale kteří nechodí k volbám, aby k nim přišli. To, že volební úspěch není jistý, může podle jeho názoru přimět lidi, aby šli k volbám a dvojkoalici dali svůj hlas.

STAN s KDU-ČSL začaly o spolupráci jednat v prosinci. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek minulý týden v dopise straníkům napsal, že kandidátky by se sestavovaly podle síly obou uskupení v jednotlivých krajích. Gazdík je podle dřívějších informací pro to, aby se o tvorbě kandidátek jednalo případ od případu. Bělobrádek v dopise také uvedl, že lidovci nebudou se STAN spolupracovat za každou cenu. Lidovci podle něj budou žádat, aby kandidáti za STAN nehlasovali v rozporu se zásadními etickými hodnotami KDU-ČSL.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek